Že je pro naše tělo vláknina nesmírně potřebná a užitečná, víme. Věděli jste ale, že může mít velký význam i při léčbě diabetu?
Jedním ze způsobů, jak snížit riziko rozvoje diabetu, je zahrnutí vlákniny do stravy.
Zdravá střeva = zdravé tělo
Vláknina je nezbytná pro zdraví střev a ta jsou velmi důležitá nejen pro trávení či metabolismus, ale pro zdraví celého organismu. Ne nadarmo se jim říká „druhý mozek“.
V trávicím traktu se vláknina nerozkládá, ale má schopnost na sebe „nabalovat“ různé škodlivé látky, a tak od nich tělo čistí.
Lepší kontrola glykemie
Na základě výsledků vědeckých studií se zjistilo, že zvýšený příjem vlákniny má pozitivní vliv také na regulaci glykemie, snižování „zlého“ cholesterolu, ale i tělesné hmotnosti a dalších rizikových faktorů.
Může tak přispět ke snížení rizika a počtu úmrtí na různé nemoci, jako je například právě diabetes, ale i kardiovaskulární choroby.
Pokud tedy máte některé z těchto onemocnění, nebo vám hrozí jejich zvýšené riziko, není nic snazšího než zařadit do jídelníčku více vlákniny, abyste zlepšili své vyhlídky.
Vláknina samozřejmě není samospasitelná, kromě toho je také potřeba dodržovat zdravý životní styl, který zahrnuje cvičení, omezení nezdravých potravin a alkoholu.
Z čeho ji získat?
Nejvíce vlákniny obsahuje zelenina a ovoce. Mezi dalšími zdroji jsou například luštěniny, obiloviny, hnědá rýže, mandle, celozrnné pečivo, ale i lněné semínko nebo pšeničné klíčky.
Denně bychom jí měli sníst 30 g, obvykle jí ale konzumujeme jen asi 10–15 g. Pokud nezvládnete doplnit potřebnou dávku v jídelníčku, můžete zkusit doplňky stravy s vlákninou.
Dobré rady
• Malou porci zeleniny si dejte ke každému dennímu jídlu.
• Zkuste vyměnit bílé pečivo za celozrnné.