Strach pomáhá překonávat překážky, pokud ale přeroste v úzkost, jde o problém. Při úzkostné poruše lidé trpí přehnanými obavami z běžných věcí, což je nakonec úplně vyřadí ze života.
Pokud se úzkosti neléčí, existuje velká pravděpodobnost, že se přetaví v deprese. Nejčastěji se objevují během dospívání a trpí jimi především ženy.
Mezi hlavní příznaky patří neklid, nervozita, přecitlivělost, vznětlivost a podrážděnost, což doprovází nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, bušení srdce nebo nadměrné pocení.
Jestliže se to týká i vás a nekontrolovatelný strach a úzkost u vás přetrvává většinu dnů posledních šest měsíců, vyhledejte pomoc.
Práce s dechem
Když jste ve stresu, neovlivňuje to jen vaši mysl, ale také tělo. Stresová reakce má za následek nepříjemné stavy, při kterých se zkracuje dech. Proto je dobré se v klidu usadit nebo položit na zem a chvíli se na vlastní dech soustředit.
Po každém výdechu zkuste zhruba na 10 vteřin dech zadržet. Poté se opět nadechněte a cyklus opakujte, dokud se nezklidníte.
Saháte-li v těchto chvílích po alkoholu, buďte obezřetná. Alkohol sice na chvilku uvolní mysl, ale poté, co vyprchá, se úzkosti vracejí v daleko větší míře!
Správná životospráva
Dbát byste měla především na vyváženou stravu, která obsahuje dostatek vlákniny, ale i sacharidů. Právě jejich nedostatek má na úzkosti vliv. Pokud jimi trpíte, neměla byste se pouštět do žádných nízkosacharidových diet.
Vsaďte spíš na potraviny bohaté na antioxidanty, třeba na brokolici, avokádo, jablka a vlašské ořechy, a na potraviny bohaté na hořčík – banány, luštěniny a cereálie.
Všemocné bylinky
Úzkosti se dají zahnat také bylinkami, mezi ty patří meduňka, kozlík lékařský, chmel, mučenka a heřmánek.
Nezapomínejte také na pravidelné svačiny, nepříjemné stavy se mohou objevit v době, kdy vám klesne v krvi cukr, proto mějte vždy něco malého na zub po ruce, třeba hrstičku ořechů nebo kousek čokolády.
Pořádně se zahřejte
Teplo slouží k lepšímu odreagování, protože ohřátí těla snižuje napětí ve svalech. Navštěvujte proto pravidelně saunu nebo vířivku, pomáhá samozřejmě i pořádný zápřah v posilovně.
Pokud nestíháte, dejte si alespoň horkou sprchu a zabalte se do deky s šálkem horkého čaje. Jestli problémy přetrvávají, nebojte se říct si o pomoc a navštivte odborníka, který vám předepíše vhodnou medikaci.
Solné koupele
Doma nezapomeňte neustále zvlhčovat vzduch a pokožce dopřávejte pravidelné koupele. Zkuste použít sůl z Mrtvého moře nebo Epsomskou sůl. Zmírňují svědění, navíc pronikají hluboko do pokožky a tím ji regenerují.
250 g soli nasypte do horké lázně a pobuďte v ní alespoň 20 minut. Tyto speciální soli neslouží jen při lupénce, pomáhají také při revmatu, křečích, bolestech svalů a kloubů a aktivují metabolismus.
Na koupel můžete rovněž použít i bylinky, například kořen libečku lékařského.
Velmi poučné! Zdá se, že si musíme více uvědomit spojitost mezi naší mentální pohodou a tělesnými projevy úzkosti. Dechová cvičení a správná strava mohou zásadně přispět ke zlepšení našeho stavu. Je důležité, aby se o těchto tématech veřejně mluvilo a rozšiřovala se osvěta.
Ach jo, tohle bych měla začít fakt dělat. Neustále trpim úzkostma a vůbec nevim co s tim. Ty tipy na stravu a bylinky zněj dobře, snad to trochu pomůže.
Článek velmi kvalitně shrnuje různé přístupy k řešení úzkostných poruch. Významně přispívá k osvětě v této oblasti a nabízí praktické návody, jak se s těmito obtížemi vypořádat. Obzvláště oceňuji zmínku o významu správné životosprávy a načrtnutí rozmanitých metod, jako jsou dechová cvičení či použití bylinek.
Dobrý článek! Myslím, že je super, že se o těchle věcech mluví. Hodně lidí ani neví, že může mít úzkostnou poruchu. Já jsem zjistila, že mám úzkosti teprve, když jsem četla něco podobnýho. Super tipy, zkusím ty bylinky!
Ty vole, přesně tohle sem potřebovala slyšet. Celý život bojuju s úzkostma a fakt sem si myslela, že je to jenom nějakej hloupý strach. Díkes za tipy, určo zkusim tu meditaci a dechový cviky.
Musim rict ze me ten článek fakt zaujal a docela v hodne vecech se v tom najdu. Asi bych mela zacit delat neco s tim dychanim, kdyz citim, ze trapeni je vetsi nez obvykle.