Pakliže se rozhodnete pro pěstování aloe vera, určitě neprohloupíte. Tato rostlinka, jejíž účinky znali už staří Egypťané, je totiž velmi nenáročná a takřka bezúdržbová.
Protože se jedná o sukulentní rostlinu, jež pochází z pouštních oblastí, potřebuje aloe dobře propustný substrát. Nejlépe se jí bude dařit v lehké hlinité půdě smíchané s hrubozrným pískem.
Na půdě záleží
Vhodný poměr složek půdy pro pěstování aloe vera je po 1 díle dobře uleželého kompostu, listové půdy a písku. V letním období je dobré přibližně jednou za 2 až 3 týdny do zálivky přidat hnojivo s vyšším obsahem draslíku.
V zimním období rostlinu nepřihnojujte. Přesazování rostlin není nutné, na jaře jen vyměňte vrchní část zeminy. I když aloe není náročná, vyžaduje dostatek světla, a to i v zimě. Je proto dobré ji umístit na okno, nejlépe směřující na jih.
Aloi vera zalévejte opatrně
Přes léto ale rostlinu nenechávejte na přímém slunci přes poledne, kdy je sluneční záření nejintenzivnější. Raději ji přemístěte na stinnější místo. Můžete ji také letnit na balkonu, lodžii nebo na zahrádce.
Protože je to pouštní rostlina, nevadí jí v zimě ani suchý vzduch v paneláku. Při pěstování aloe musíte mít na paměti, že jí škodí nadměrná zálivka. Protože si v dužnatých listech uchovává dostatečnou zásobu vody, prospívá jí spíše sucho než vlhké prostředí.
Hlínu v květináči proto nechte před dalším zalitím dostatečně proschnout, aby nedošlo k uhnívání kořenů. Nejlepší bude, když květináč jednou začas ponoříte na 10 minut do odstáté vody a necháte substrát nasáknout.
Dávejte ale pozor, aby se voda nedostala mezi listové růžice.
Podělte se
Doma si aloe snadno namnožíte řízkováním. Můžete jí pak obdarovat třeba své přátele. Nejvhodnější období je právě teď v létě. Rostlině, která by měla být stará alespoň dva roky, odřezejte růžice listů nebo jejich výhony.
Pak je nechte 2 dny proschnout a pak je samostatně zasaďte do propustného substrátu písčitého charakteru.
POZOR NA NEPŘÍJEMNOU ALERGII!
I pro aloi vera platí známé rčení: „Všeho s mírou!“ Pokud přípravek z ní vyrobený používáte poprvé, vždy ho nejprve vyzkoušejte v menším množství kvůli případné alergické reakci.
Při vnější aplikaci by se mohlo objevit zarudnutí, při vnitřním pak nepříjemné projímavé účinky.