Pokud denně vypijete dva litry tekutin, tak jich máte možná až moc. Což nevadí, ale pokud je to pro vás problém, klidně uberte. Jak ale poznáte, kolik tekutin denně potřebujete?
Voda v našem těle funguje jako chladič při svalové práci, když máme dostatek tekutin, únava nastupuje pomaleji. Ovlivňuje i stav naší pleti, odvádí z těla škodlivé látky a rozvádí živiny po celém těle. Nedostatek vody se projevuje mnoha způsoby:
bolestí hlavy, nesoustředěností, podrážděním. A samozřejmě pocity sucha v ústech, suchými rty, lepením se jazyku na patro.
Jenže dehydratace může mít vliv i dlouhodobý. Podle posledních studií má nedostatek tekutin vliv i na soustředění, zapamatovávání si nebo schopnost rychlého rozhodování. Navíc také můžete při nedostatku tekutin přibrat.
Každý žízní jinak
Každý potřebuje trochu jiné množství tekutin. Musíte brát v úvahu, zda dělá fyzickou práci nebo sedí v kanceláři, zda je léto či zima.
Platí vzorec: Svou hmotnost vynásobte 0,033 a dojdete k výsledku. Např. žena vážící 75 kilogramů by denně měla vypít 75 x 0,033 = 2,475 litru. Pokud ale sedí celý den v kanceláři, kde je normální teplota, může to být klidně i méně.
Záleží na stravě Objem vody a tekutin, které bychom měli do sebe dostat, závisí i na našem jídelníčku.Pokud budeme pít vodu či čaj a nebudeme jíst ovoce a polévky, pak jsou 2–3 litry správná dávka.
Pokud budeme konzumovat polévky, jíst ovoce, kompoty, tak množství čistých tekutin může být nižší, třeba 1,2–1,5 litru denně. Do pitného režimu můžete zařadit i kávu, pokud ji pijete pravidelně.
Myslete na léto V letních měsících je důležité mít samozřejmě vyšší přísun vody, a to i tehdy, když zrovna nesportujete na přímém sluníčku, ale sedíte v pohodlí klimatizované kanceláře nebo v autě.
.