Máte pocit, že vám v poslední době chybí energie? Snadno se unavíte a ze židle vás nadzvedne i naprostá maličkost? Nejspíš to všechno svádíte na stres, který dnes trápí skoro každého. Co když ale příčina vězí jinde? Podobné příznaky provázejí také obávanou chudokrevnost.
Chudokrevnost neboli anémie je stav, kdy dochází ke snížení hladiny krevního barviva a tím i počtu červených krvinek.
Množství hemoglobinu se pohybuje u mužů přibližně v rozmezí 140 až 170 g/l a u žen 110 až 160 g/l, přičemž o chudokrevnosti lze mluvit při poklesu těchto hodnot pod spodní hranici. K určení diagnózy stačí jednoduchý test, který je součástí běžného krevního obrazu.
Co je splašené srdce?
Anémie postihuje častěji ženy, a když se neléčí, dokáže pořádně potrápit. K varovným signálům patří například brnění v lýtkách, nevolnost, průjmy či nápadná bledost (zejména v oblasti spojivek, dásní a nehtových lůžek).
Člověku se hůř dýchá, srdce mu občas tluče jako o závod a v ústech se tvoří bolestivé afty. U starších osob se objevuje zmatenost.
Problém je ale v tom, že všechny tyto potíže mohou být zpočátku pouze mírné, takže se dají snadno přehlédnout. Neléčená anémie však může vést k velmi vážným následkům.
Příčinou je chybějící železo
Aby léčba byla úspěšná, je třeba nejprve určit přesnou příčinu. Chudokrevnost provází i některá chronická onemocnění, jako je lupénka, revmatoidní artritida nebo různé onkologické choroby. Může být i důsledkem poškození organismu toxiny.
Někdy tuto nemoc způsobuje nedostatek konkrétních živin (vitamin B12, kyselina listová). Nejčastější příčinou ovšem bývá chybějící železo – k takovému stavu dochází při dlouhodobé a postupné ztrátě krve, která vyčerpává jeho zásoby v organismu.
Riziko zvyšují i žaludeční vředy
A to je právě důvod, proč rizikovou skupinu představují hlavně ženy, které trpí silnou menstruací, pacienti se žaludečními vředy a hemoroidy, nebo ti, kteří dlouhodobě užívají acylpyrin či jiná nesteroidní antirevmatika (skupina léků s protizánětlivým účinkem, které snižují i teplotu a tlumí bolest, například ibuprofen).
Může to být dědičné?
Máte potíže s chudokrevností? Může se to přenášet i na vaše potomky. Nedostatek železa se totiž může projevit také v době těhotenství, kdy se zvyšuje objem krve v těle a potřeba tohoto minerálu prudce stoupá.
S anémií se potýkají rovněž lidé, kteří trpí poruchou vstřebávání živin, a dále vegetariáni nebo vegani, jejichž jídelníček železo prakticky neobsahuje. Ti by měli věnovat zvýšenou pozornost alespoň doplňkům stravy.