Snadná, dostupná a přitom velmi prospěšná aktivita je chůze. Aby však byla účinná, musí se provádět správně. Kupodivu je spousta lidí, kteří tak z růných důvodů nečiní. I v době nařízeného omezení pohybu můžete chůzi na vhodných místech trénovat.
Mávejte rukama!
U chůze je důležitý nejen pohyb nohou, ale neměli byste nezapomínat ani na pohyb paží. Při správné chůzi by totiž měly provádět poměrně velký pohyb v ramenou a jít až za osu páteře.
Jen tak dochází k automatickému zapojení hrudní páteře, která se tak sama napravuje. Pokud paže při chůzi nepoužíváte a máte je svěšené u těla – a navíc se třeba ještě nedíváte před sebe, ale dolů na zem – jste tak vlastně stále nahrbení.
Pokud paže nepracují správně, lopatky se při chůzi vytahují ze své ideální pozice, jde se vám tak obtížněji, špatně se vám dýchá a začne vás bolet hrudní část páteře. Bolest se může objevit i v ramenou, která bez pohybu tuhnou.
Užitečné pomůcky
Paže ovlivňují i váš krok, proto se při chůzi snažte o velký pohyb paží až za osu páteře. Tak se prodlouží i délka vašich kroků.
Pokud si nejste jisti, zda pažemi při chůzi hýbete správně a dostatečně, ideální je pořídit si speciální trekingové hůlky nebo hole na takzvaný nordic walking. Ty vám při chůzi pomohou zapojit celé tělo, pomohou šetřit klouby, a navíc se budete cítit stabilnější a jistější.
Na trhu je také pomůcka XCO (vyslovuje se „iksko“), což jsou jakési válečky naplněné granulemi, které se drží při chůzi v rukou. Při pohybu se v nich sypká hmota přesouvá a pomáhá tak při chůzi zapojit maximum svalů.
Můžete díky nim posílit svaly paží, břicha i hlubokého stabilizačního systému, zvýšit intenzitu pohybu a umožní vám navíc správné držení těla.