Měsíček v sobě skrývá velké léčivé schopnosti a je často vyhledáván v kosmetice. Skvěle se hodí například při hojení drobných kožních problémů.
Přidává se proto do krémů nebo olejů. V tekuté formě je ideální ke zlepšení zažívání.Mast, obklady nebo koupele z měsíčku využijete zevně na hojení ran a jizev, popálenin, odřenin, vyrážek, zánětů, proleženin, pokousání či poštípání od hmyzu. Zaberou i na plísně a mykózy, hemeroidy a abscesy.
Neváhejte si ji vyrobit doma!
Na výboru měsíčkové masti budete potřebovat: přibližně 250 g vepřového sádla, dvě větší hrsti celých květů měsíčku, sítko na čaj s jemnými oky a čistý kelímek od krému.
Květy měsíčku vložíme do menší pánve na rozehřáté sádlo a na slabém plameni necháme tři minuty orestovat. Poté vše stáhneme z plamene a necháme do druhého dne uležet. Další den obsah pánve pouze ohřejeme a přes sítko pomocí lžíce propasírujeme do hrníčku.
Aby jste neměli v masti případné maličké nečistoty, tak je ještě přes jemné síto přecedíte s pomocí trychtýře do kelímku.
Mast jako všelék
Měsíčkovou mast si oblíbily především ženy, ale díky svým zklidňujícím, ochranným, regeneračním i protizánětlivým a dezinfekčním účinkům je stejně tak vhodná i pro muže.
Ti ji mohou využít například na ztvrdlou pokožku na rukou.Skvělých výsledků dosahuje měsíčková mast i při aplikaci na nejrůznější ekzémy, spáleniny, jizvy a další kožní neduhy, pomoci může i proti vráskám.
Zároveň je měsíčková mast vhodná na masáže, takže pokud za sebou máte těžký den, vtírejte mast krouživými pohyby směrem ke kolenům, a ulevíte tak svým nohám.