V těle máme více než stovku kloubů, ale dokud nás nezačnou „zlobit“, ani o nich nevíme. Bolest se však může objevit s přibývajícími roky, ale i kvůli kilům navíc, zvýšené zátěži při sportu nebo fyzicky namáhavou prací. Jaké látky je dostanou zpátky do kondice?
Glukosamin sulfát
Tělo si umí glukosamin sulfát „vyrábět“, ale s věkem může mít této látky nedostatek. Pokud se objeví např. pocit nestability v kloubu, ztuhlost třeba po delším sedění, bolest při změnách počasí, nebo i v klidu v noci, sáhněte po přípravku s lukosaminem.
Zlepšení ale pocítíte až po několikatýdenním užívání, v němž byste měla pokračovat 2–3 měsíce.
Koňský kaštan
Mezi další látky na bolavé klouby patří aescin, přírodní látka, která pochází ze semen koňského kaštanu. Ten se používal při léčbě koňského kašle. Ukázalo se ale, že má příznivý vliv i na lidské zdraví, zejména na cévy.
Pomáhá např. při léčbě hemoroidů, křečových žil, zlepšuje prokrvení orgánů – má protizánětlivý účinek a zlepšuje prokrvení, které souvisí s funkcí kloubů, šlach a vazů.
Vitamin C
V doplňcích stravy pro zdraví kloubů se objevuje i vitamin C. Podporuje totiž v těle tvorbu vlastního kolagenu, který je základní bílkovinou právě pojivových tkání.
Čoveče, ten vitamin C, to je všude. Takže nejen že mě to pomůže mít pevný nehty, ale i klouby fit? To jsem teda netušila. Musím přemýšlet o nějakým dobrým multivitamínu.
Tak co, budem teď všichni žrát koňský kašany, co? ale né vážně, zajímavý, že něco takovýho může pomoct na klouby. Zkoušel to už někdo?
Fascinující článek, zejména ta část o vitaminu C a jeho podpoře tvorby kolagenu. Hodnotná informace pro ty, kdo hledají přírodní způsoby, jak pečovat o svá spojovací a podpůrná tkáňová vlákna.
No, myslela jsem, že mám s kloubama už všechno za sebou, ale tyto info o glukosaminu jsou úplně super. Třeba to ještě pomůže. Díky za tip.