Nepříjemný tlak ve zvukovodu jde ruku v ruce nejen se zhoršeným sluchem, ale i hučením, pískáním, šuměním a mnohdy i obtěžující bolestí.
Proč k tomu dochází? A jak to léčit? Zalehlé ucho může velmi bolet. Někdy jde o chvilkový jev, třeba v letadle, za což mohou rychlé změny okolního tlaku.
Jindy je to na delší lokte, zejména je-li příčinou rýma, alergie, zánět dutin, ušní infekce nebo nahromadění ušního mazu. Jak tento akutní problém vyřešit?
Valsalvův manévr
Pokud vám na zalehlé ucho nestačí zívnutí, polknutí či žvýkání, zkuste takzvaný Valsalvův manévr. Jde o hluboký nádech, zacpání nosu, sevření rtů a výdech. Tento postup se zrodil před staletími za účelem vypuzení cizích těles, hnisu a mazu. Osvědčil se tak, že se využívá i na zalehlé ucho.
Léčivá síla páry
Vyzkoušejte také vdechování horké vodní páry s příměsí eukalyptových kapek. Postižené ucho můžete zkusit nad párou i mírně nahřát.
Naše babičky doporučovaly vytření ucha mírně zahřátým olivovým olejem nebo přikládání teplého heřmánkového obkladu či teplé brambory v šátku.
Je to asi lepší, než si do ucha kapat slivovici, což některé babské rady také zmiňují. Pokud domácí léčení nezabere, v lékárně mají kapky i spreje, které se stříknou do ucha a nechají působit.