Sklon k migréně je vrozený a projevit se může v každém věku. Bez tlumících léků to zvládnout většinou nejde, ale jako prevence je možná přírodní léčba.
7 rad domácí léčby
1. Důležitá je životospráva mezi jednotlivými záchvaty. Jídelníček doplňte výživnými látkami, hlavně si dopřávejte hořčík.
2. Horká koupel nohou pomáhá odkrvit roztažené cévy v hlavě a zmenšit tak bolest. Nohy nechte 5 minut až po kotníky v horké vody.
3. Záchvat migrény může vyvolat kouření nebo pobyt v zakouřené místnosti.
4. Důležitý je odpočinek. Lehněte si v tmavé tiché místnosti a na hlavu dejte studený obklad.
5. Pozor na pronikavé vůně parfémů, výparů ředidel, barev i na vůni květů.
6. Migrénu vyvolává i dlouhodobé slunění. Zdržujte se spíš ve stínu a na hlavu si pořiďte klobouček.
7. Snížit bolest při záchvatu pomůže i masáž krčních obratlů, trapézového svalu a úponů krčních svalů. Masáž má trvat asi 5 minut a můžete při ní použít uvolňující masti nebo oleje, třeba levandulový či jalovcovou mast.
Tišící bylinkové čaje
Tišící je mátový čaj: 2 lžičky máty přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte po doušcích. · –
Směs z 10 g květu heřmánku a 10 g kořene kozlíku lékařského: 2 lžičky směsi přelijte 0,2 l vroucí vody, 15 minut louhujte, sceďte. Čaj si uvařte ihned, jakmile se dostaví bolest hlavy. Pijte po doušcích nebo po lžičkách, každou hodinu podle potřeby. ·
Smíchejte po 1 lžičce listu vachty trojlisté, kořene kozlíku lékařského a listu máty peprné, směs zalijte ¼ l vroucí vody, nechte přejít varem a sceďte. Čaj pijte vychladlý po lžičkách, 2 šálky denně.
Připravte směs 10 g listu pelyňku, 10 g kořene kuklíku městského, 10 g kořene puškvorce a 10 g anděliky lékařské: 1 lžičku na šálek vody nechte projít varem, 10 minut vyluhujte a sceďte.Čaj pijte vychladlý po doušcích lx denně.
Směs 10 g natě majoránky, 10 g květu heřmánku, 10 g listu máty: 1 vrchovatou lžičku směsi přelijte 1 šálkem vroucí vody, 10 minut louhujte, sceďte. Pijte 2 šálky denně po doušcích.