Nízký krevní tlak může způsobovat závratě, únavu, silné pocení a další nepříjemnosti, které dovedou zle zkomplikovat život. Seznamte se se způsoby, jak si rychle a efektivně zvýšit tlak a cítit se zase fit.
Nízký krevní tlak, odborně zvaný hypotenze, je častým problémem, zejména u starších lidí. Možná si pamatujete, kolik lidí se bojí vysokého tlaku, ale ten nízký může být stejně nepříjemný.
Příznaky jako závratě, únava, pocení, pocit slabosti nebo i mdloby mohou znepříjemnit den. Co ale dělat, když váš tlak klesá?
Když tlak klesá, svět se točí
Nízký krevní tlak může být způsoben mnoha faktory. U starších lidí bývá nejčastější příčinou přirozené stárnutí cév, které ztrácejí pružnost. Také dehydratace, nedostatek soli ve stravě nebo některé léky, zejména na srdce, mohou tlak snižovat.
Ukázat prstem lze i na některé léky na depresi a úzkosti. A věděla jste, že i dlouhé stání na místě může způsobit pokles tlaku? Pokud často stojíte na autobusové zastávce či ve frontě, jemně se pohybujte na místě, aby se krevní oběh rozhýbal.
Přineste mi slaný rohlík!
Když se vám zamotá hlava a máte pocit, že co chvíli omdlíte, první pomocí může být něco slaného. Sůl zvyšuje objem krve, a tím i tlak. Dejte si slanou svačinku, třeba solené ořechy.
Hydratace je základ
Pitný režim je důležitý nejen pro krásnou pleť, ale i pro správnou funkci oběhového systému. Dehydratace je jedním z hlavních důvodů nízkého krevního tlaku.
Denně bychom měli vypít 1,5 litru vody, a pokud máme nízký tlak, ještě o něco více. Zkuste vodu s kouskem citronu a špetkou soli. Tento domácí izotonický nápoj vám dodá tekutiny, ale i minerály, které podporují správný krevní oběh.
Kofein jako rychlá pomoc
Káva je klasika, ale věděla jste, že i zelený čaj nebo kakao obsahují kofein, který může pomoci zvýšit krevní tlak? Kofein stimuluje nervový systém a krátkodobě zvyšuje tlak.
Pokud však kávu pijete pravidelně, vaše tělo si na ni může zvyknout, a účinek se sníží. Vyzkoušejte černý čaj s citronem.
Čas se protáhnout
Pohyb je skvělý prostředek, jak se vypořádat s nízkým tlakem. Pravidelné cvičení, jako je chůze, plavání nebo lehké posilování, pomáhá udržovat cévy v kondici a zlepšuje krevní oběh. Navíc pohyb podporuje produkci endorfinů, které nám zlepšují náladu.
Kdy zavolat doktora?
Pokud vás nízký tlak trápí pravidelně a máte pocit, že vás omezuje v každodenním životě, poraďte se s lékařem. Může jít o příznak vážnějšího onemocnění, které je třeba léčit.
Pokud se však nízký tlak objeví jen občas, třeba při změně počasí či po velké fyzické námaze, zkuste výše zmíněné tipy, a uvidíte, že se budete cítit lépe.Nezapomínejte na dostatek tekutin, pravidelný pohyb a občas si dopřejte i něco slaného.
Aha, já myslila, že jenom sůl dělá zázraky. Konec konců, slaný rohlík je teď moje první pomoc!
Zajímavé, že káva může pomoci, ale taky je důležité nezapomínat na hydrataci. Často se mi dělá špatně, když je venku vedro. Budu si dávat víc pozor!