Přichází to náhle – silná bodavá bolest lokte, kterým najednou můžeme sotva hnout. Co se to děje a co s tím?
Takzvaný tenisový loket je onemocnění svalových úponů a šlach v oblasti lokte, které se projevuje pronikavou bolestí. I přes svůj název jím místo tenistů trpí spíše lidé pracující v kanceláři, řidiči nebo uklízečky.
Když šlachy trpí
Touto nemocí někdy trpí i tenisté, ale spíše ti amatérští, sváteční hráči, kteří nepoužívají správnou techniku.
Častěji však vypukne po nezvyklé či fyzicky náročné práci, při které dochází k přetěžování loketního kloubu, jako je např. štípání dříví, zahradničení, nebo třeba práce s počítačovou myší…
Projevuje se silnou bolestí vnější strany lokte, která někdy vystřeluje i do dalších částí těla. Kloub může být nateklý a můžeme mít problémy uchopit nebo nosit těžší věcí.
Otestujte se
Jednoduchý test můžete zvládnout před návštěvou lékaře doma. Natáhněte prostředníček postižené ruky proti odporu druhé ruky nebo zdi, a pokud při tom pocítíte silnou bolest v lokti, je diagnóza tenisový loket velice pravděpodobná. Pak už nezbude než k lékaři skutečně zajít.
Jak se léčí?
Nejdůležitější při léčbě tenisového lokte je dodržovat klidový režim. Ten vám obvykle zajistí zafixování paže ortézou. Aby ale svaly neochably, je třeba provádět speciální cviky pod vedením fyzioterapeuta.
Sami to rozhodně nezkoušejte, to byste si spíš ublížili. Proti bolesti pomáhají léky i ledové obklady. Zkusit můžete i zábal z plátků cibule, které přiložte na loket, obvážete bavlněným šátkem a necháte alespoň dvě hodiny působit.
Pomáhají i přírodní masti, například s konopím nebo měsíčkem lékařským. Někdy přicházejí ke slovu kortikoidy, obstřiky, ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie a podobně. Léčba tenisového lokte zabere až tři měsíce. Pokud se ale stav nezlepší, je nutná operace.