Někdo může přečkat i tvrdý pád jen s pár modřinkami, jinému ale stačí třeba jen o něco „ťuknout“, a křehká kost se okamžitě zlomí. Jak je to možné?
Kosti tvoří oporu celého těla, chrání vnitřní orgány a společně se svaly a klouby nám umožňují pohyb. Nejen proto bychom neměli zapomínat se o ně dobře starat. Není to zase tak těžké.
Jak se pozná zlomenina?
Kost se může zcela nebo částečně zlomit obvykle při nějakém úrazu. Může být ale i důsledkem některých zdravotních stavů nebo opakované nadměrné zátěže – pak hovoříme o takzvané únavové zlomenině. Typickým příznakem je bolest, otok, případně modřina a omezená hybnost.
Některé zlomeniny ale bezprostředně po úrazu ani nebolí, až po čase se v místě zlomené či nalomené kosti objeví otok a místo začne bolet. Někdy dokonce pouhá naraženina může bolet víc než zlomenina.
V každém případě je ale třeba zlomenou končetinu nezatěžovat, dopravit se co nejrychleji k lékaři na chirurgickou ambulanci. Tam vám udělají rentgen, který zlomeninu potvrdí, nebo vyloučí.
Pokud jde o klasickou zlomeninu, která nevyžaduje operaci, je nutné postiženou končetinu na několik týdnů zafixovat, obvykle sádrou.
Jak dlouho se hojí?
To, za jak dlouho zlomenina sroste, závisí na mnoha vlivech. Rychlost hojení se zpomaluje s věkem, proto se dětem hojí až o polovinu rychleji než dospělým. Zlomeniny horních končetin se hojí rychleji než dolních.
Obecně se dá říct, že horní končetiny se hojí obvykle 4–6 týdnů, dolní 8–14 týdnů. Po vyléčení rozhodně nezanedbejte rehabilitaci. První dny můžete k úlevě od bolesti sáhnout po některém z volně prodejných léků na bolest.
Abyste podpořili srůstání kosti, jezte stravu bohatou na bílkoviny a doplňujte vitaminy a minerály. Chybět by vám neměly vitaminy C, D, K2, vápník, hořčík a zinek. Rychlejšímu hojení pomáhají také léky s enzymy – jsou sice dražší, ale opravdu fungují.
Kosti jako ementál
Příčinou zlomenin bývá často také osteoporóza. Nemusíte o ní ani vědět, řídnutí kostí se dlouhá léta nijak neprojevuje, nebolí. V době, kdy začnete pociťovat bolesti kostí, například v zádech, už je ale rozvinutá.
Postihuje většinou starší lidi, ženy po menopauze, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům. Typické při osteoporóze bývají zlomeniny zápěstí nebo krčku stehenní kosti, ale i páteřních obratlů.
Správné jídlo je základ
Jako prevence osteoporózy dobře funguje správně zvolený jídelníček s dostatečným množstvím vápníku, tj. 1 000–1 500 mg denně. Mezi jeho nejlepší zdroje patří mléko, tvaroh, jogurty a tvrdý sýr.
Aby se vápník dobře vstřebával, je zároveň nutný vitamin D, jehož hlavním zdrojem je sluneční záření a rybí maso, a také vitaminy C, B6 a K. Pro dobrý stav kostí je také velmi důležitý i pohyb.
Aby kost zůstala pevná, potřebuje pravidelnou zátěž. Cvičení přiměřené zdravotnímu stavu a věku zvládne úplně každý.
Víte, že…
• Eliminovat riziko pádu můžete i obuví s protiskluzovou podrážkou.
• Denzitometrie je metoda, jež zkoumá hustotu kostí.