Takzvané návaly jsou nenadálé, nekontrolovatelné pocity horka. Začínají obvykle na krku a obličeji a často bývají doprovázené začervenáním a pocením.
Návaly jsou spojovány především s menopauzou. Může k nim ale docházet už pět let před jejím nástupem a až deset let po skončení.
Kromě hormonální nerovnováhy mohou být spouštěčem i některá onemocnění, např. cukrovka, zvýšená činnost štítné žlázy nebo vysoký krevní tlak.
Jak vznikají?
Snížení hladiny estrogenu naruší mechanismus řízení tělesné teploty, který se nachází v části mozku, hypotalamu.
Při hormonální nerovnováze vyšle tato žláza impulz, že tělu je moc horko, začne se zvyšovat tepová frekvence a dochází k rozšíření cév, což se projevuje právě začervenáním a pocením.

Nezvaný host
Návaly nelze nijak zastavit – a často přicházejí v nejnevhodnějších chvílích. Částečně je ale ovlivnit můžete, jen nečekejte okamžité výsledky.
Pokud se budete vyhýbat kofeinu, kořeněnému jídlu a cigaretám, může vám to pomoci návaly horka i noční pocení alespoň zmírnit. Ve stresových situacích zkuste zachovat klid, jak jen to půjde.
Pokuste se na návaly příliš nemyslet, zmírníte tím úzkost, kterou v souvislosti s nimi nejspíš pociťujete. A nepřikládejte jim takový význam, pocity mohou být horší než skutečnost, pro vaše okolí nejsou tak patrné, jak si možná myslíte.
Pokud vás návaly přepadají, noste raději volnější oblečení z prodyšných materiálů. Vyhněte se alkoholu a kávě, ty mohou projevy ještě zhoršovat.

Pomoc z přírody
Nezříkejte se ale pohybu, tím si jen uškodíte. Pomoci by vám mohlo pravidelné kardio cvičení, jóga (hormonální i klasická) a meditace. A nezapomínejte ani na odpočinek.
Symptomy jako návaly a pocení bývá těžké zcela vyřešit bez hormonální léčby pod lékařským dohledem. Ne pro každou ženu je ale vhodná. Pomoc pak můžete najít v přírodě.
Vyzkoušejte bylinky, které mají podobné účinky jako estrogen, např. pupalku, sóju, chmel otáčivý nebo jetel luční. Přidejte k nim hořčík, budou se vám lépe kontrolovat výkyvy nálad.
Vyzkoušet můžete také některý z přírodních nehormonálních potravinových doplňků stravy. Ty vám mohou pomoci zmírnit nejen návaly horka, ale i další projevy menopauzy, jako je nespavost, špatná nálada a deprese, problémy s váhou a podobně.
Je to k nevydržení?
Většinou obsahují kromě bylinek i další složky, vitaminy a minerály, které vás zároveň ochrání před osteoporózou, tedy řídnutím kostí, podpoří normální činnost imunitního systému, tvorbu kolagenu a sníží míru únavy a vyčerpání.
Jen je potřeba vydržet, účinky se na rozdíl od hormonálních preparátů dostaví až po delším užívání léků, nejdříve po třech měsících.
Víte, že…
… náhlé návaly horka zhoršují i intenzivní emoce a stres?
… i váš gynekolog vám může doporučit vhodné nehormonální prostředky?
Nikdy mě nenapadlo, že návaly horka mají tolik příčin. Důležité je asi zůstat v klidu a vyzkoušet různé metody, co říkáte?
Takové problémy musí být fakt nepříjemné, hlavně když vás přepadnou uprostřed pracovní doby. Doufám, že bylinky aspoň trochu pomůžou.
Zrovna nedávno jsem se bavila s kolegyní o těch návalech, to je teda něco. Slyšela jsem, že jóga a meditace pomáhají, určitě to zkusím!