Každý z nás má nějakou oblíbenou polohu, při níž usíná. Podle lékařů, ale není jedno, jestli spíte na břiše, na zádech nebo na pravém či na levém boku.
Pojďme se podívat na dobré i špatné stránky různých spánkových poloh. V posteli totiž strávíme dvě pětiny svého života.
Na zádech
V této poloze jsou orgány ve vašem těle nejpřirozeněji srovnané. Při různých pohybech nemění místo, ale zase dochází k jejich stlačení.
Spánek na zádech také většinou podněcuje chrápání a ztěžuje dýchání, a to je nebezpečné pro astmatiky nebo lidi trpící spánkovou apnoe (dočasnou zástavou dechu). Zvyšuje se rovněž riziko rozvoje respiračních onemocnění – v krvi je nižší obsah kyslíku.
Na břiše
Krk a hlava zůstávají celé hodiny v jedné poloze, to může vést k jejich bolestem. Pod tlakem jsou i klouby a svaly. Výsledkem je nepohodlí a zase bolest. Jedinou výhodou spánku na břiše je, že nebudete chrápat.
Na pravém boku
Spaní na pravém boku vám pravděpodobně přivodí problémy s trávením. Žaludek i slinivka visí v nepřirozené pozici, což nutí k předčasnému vyprázdnění jejich obsahu, žaludeční šťávy se mohou vracet do jícnu a způsobovat tak pálení žáhy či reflux.
Na pravém boku se rovněž zpomalí činnost lymfatického systému a to ztěžuje odvádění toxinů z organismu. A léty nastřádané toxiny v lidském těle tak mohou vyvolat závažná onemocnění.
Na levém boku
Spánek na levém boku je nejprospěšnější. Vaše žaludeční šťávy jsou tak tlačeny gravitační silou směrem dolů do žaludku a to podporuje správné trávení. Proto je dobré vždy si po vydatném jídle lehnout na několik minut na levý bok.
Tento zvyk by si měli osvojit zvláště lidé, kteří mají časté problémy s pálením žáhy.
Další přínos pozice na levém boku je, že pomáhá lymfatickému systému s odváděním toxinů a dalších škodlivin z organismu.