Chrápání přerušuje spánek a ráno se budíte vyčerpáni. Způsobuje únavu, bolesti hlavy a deprese. Zástava dýchání během spánku může ohrozit váš život!
Dlouhodobé problémy s chrápáním mohou být nebezpečné. Zástava dýchání během spánku – spánková apnoe – může zapříčinit probuzení toho, kdo chrápe, i stokrát za noc. Zástava dýchání zvyšuje krevní tlak, což výrazně zvětšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice.
U těch, kteří mají problémy se srdcem a s oběhovým systémem, může chrápání zapříčinit až zástavu srdce. Proto chrápání nepodceňujte a něco s ním udělejte!
Zvyšuje se riziko s věkem?
Chrápání způsobuje problémy již staletí. Aby mu předešli, zkoušeli postižení vynalézt různé metody, jak se ho zbavit. Jeden způsob byl ale nepohodlnější, než druhý – od nejpozoruhodnějších věcí na ucpání nosu až po náplasti.
To vše nakonec zapříčinilo, že nedokázali ti, což chrápali, spát, protože se celou noc snažili o jejich aplikaci. Chrápání se může zhoršit s věkem. Mohou jej způsobovat určité rysy anatomie – například velké mandle.
Chrápání ovlivňuje pití alkoholu, nedostatek odpočinku, alergie nebo chronická onemocnění, která přináší nosní a dýchací potíže.
Mezi následky chrápání patří ospalost během následujícího dne, psychické potíže, špatný úsudek, neschopnost se soustředit, slabá paměť, vysoký krevní tlak, bolest na hrudi, depresivní stavy, bolesti hlavy, snížení libida.
Jak zabránit chrápání?
Měli byste se pokusit snížit svou váhu, nebudete-li mít tak tlustý krk, sníží se nebezpečí chrápání. Snažte se nemít ucpaný nos. Přestaňte kouřit. Kouření má za následek zhoršený průchod dýchacích cest.
.Spánek by se měl proměnit v rituál, který sdílíte se svým partnerem. Je třeba také upravit vlhkost ve vaší ložnici. Pomoct by mohl zvlhčovač vzduchu. Suchý vzduch může způsobovat podráždění membrány ve vašem nosu a krku.
Změňte též polohu spánku tak, abyste měli hlavu výše, než míváte. .