Štítná žláza je prevít. Pokud nefunguje dobře, dokáže na těle napáchat velké škody. Zrychluje nebo zpomaluje téměř všechny metabolické procesy.
Vypadá jako mašlička a nachází se na přední straně krku. Pokud není štítná žláza zvětšená, neuvidíte ji, a dokonce ani nenahmatáte. Hormony, které produkuje, jsou ale velmi důležité.
Ovlivňují kde co, například metabolismus cukrů, tuků, bílkovin, ale i centrální nervový systém, srdce, a třeba mohou i za to, že vás trápí věčně studené nohy a ruce.
Když jde o chronický zánět
Funkce štítné žlázy může být zvýšená nebo snížená. Snížená (hypotyreóza) častěji postihuje ženy. Bývá způsobena chronickým zánětem štítné žlázy, o kterém ale vůbec nemusíte vědět.
Nejdřív se zpomalí metabolismus a vy začnete tloustnout, i když se vůbec nepřejídáte. Cholesterol vylétne zdánlivě bez příčiny do výše, začnete být stále unavená, ospalá a přecitlivělá na chlad.
Začne pokulhávat vaše paměť a srdce bít pomaleji. Pokožka náhle zdrsní, dostaví se zácpa a špatné trávení.
Proč zradí právě vás?
Jako u většiny nemocí za tyto potíže může kombinace vlivů genetiky a životního stylu. Za mnoha nemocemi štítné žlázy stojí i autoimunitní onemocnění, která mají na svědomí alergie, atopický ekzém či cukrovku prvního typu.
Bohužel jsou ale přesné příčiny autoimunitních onemocnění stále nejasné. Imunitní systém, který má bojovat s viry a bakteriemi, vytváří protilátky, jež napadají vlastní tělo, v tomto případě štítnou žlázu.
Ta v důsledku toho atrofuje a nemůže dál plnit svou funkci. Znalci se domnívají, že některá autoimunitní onemocnění může nastartovat bakteriální či virová infekce.
Jak probíhá léčba?
Léčba štítné žlázy je dlouhodobá, obvykle celoživotní a je nutné užívat hormony, jež tělu chybí. Lékař vám předepíše umělou formu hormonu štítné žlázy v podobě tablet.
Užíváte je pak každé ráno nalačno asi půlhodinu před snídaní. Pokud je snížená funkce štítné žlázy zjištěna včas a léčba probíhá bez komplikací, nemusíte vnímat žádná omezení.
Když je hormonů příliš
Lidé se zvýšenou produkcí hormonů štítné žlázy jsou stále neposední, jako by je hnalo něco kupředu. Mají potřebu vyvíjet za každých okolností nějakou činnost, a tím pádem kolem sebe šíří nervozitu. Přílišná aktivita bývá ale nekoordinovaná.
Mezi další projevy patří hubnutí, teplá a zpocená kůže, řídnutí kostí, bušení srdce, nespavost a vypouklé oči – Graves-Basedowova choroba.
Léčba probíhá aplikací léků, jež blokují tvorbu hormonů, a léků na zpomalení srdeční činnosti. Je-li zdrojem nadbytečného hormonu uzel na štítné žláze, je lépe ho chirurgicky odstranit.
Léčba jódem
Normální velikost a funkce štítné žlázy jsou závislé na dostatečném přísunu jódu. U dětí a dospívajících je jeho přísun zvlášť důležitý, stejně jako u těhotných žen, protože je zásadní pro vývoj mozku plodu. Největším a nejspolehlivějším zdrojem jódu jsou mořské ryby, řasy a plody moře.
Jód však můžete doplňovat i z běžnějších potravin, neboť jej najdete i ve vejcích, jogurtech, mléce, tvrdých sýrech, brokolici, třešních, minerálních vodách a jodizované kuchyňské soli.
Jelikož ale není žádoucí soli jíst tolik, jód se doporučuje užívat ve formě potravních doplňků. Jako prevenci si aspoň jednou za týden udělejte mořskou rybu s dušenou brokolicí.