Ostré chilli papričky nejsou jen potravina, ale i skvělý domácí lék.
To proto, že obsahují nejen kapsaicin, ale také vitamín C, karoten B, aromatické silice, minerály a přírodní barvivo. I když pálí jako čert, dokážou vás rychle zbavit mnohých onemocnění.
Plody křovinovitých paprik, u nás známé jako chilli papričky, rostou převážně v tropických a subtropických oblastech.
Každý den trošku
Proto je spojujeme hlavně s Mexikem, kde jsou už po staletí jednou z hlavních součástí národní kuchyně.
Ve zvýšené míře se však konzumují i v Indii, Číně, Japonsku, Thajsku a Vietnamu. Tamní obyvatelé totiž už dávno vědí, že pálivé chilli dokáže bojovat s cukrovkou, vysokým cholesterolem i s žaludečními vředy.
Musíte ho však konzumovat pravidelně, nejlépe po trošce každý den.
Zaručí dobrou náladu
Díky vysokému obsahu vitamínu C zlepšují chilli papričky váš imunitní systém, a proto působí jako skvělá prevence před řadou onemocnění. Beta- karoten, jehož jsou zdrojem, je zase nezbytný pro zdraví sliznic a močových cest.
Papričky jsou navíc bohaté i na železo a proto jsou vhodné pro osoby, které trpí chudokrevností.
Do svého jídelníčku by je měli zařadit hlavně lidé, kteří z nějakých důvodů nejedí maso. Pravidelná konzumace chilli také zvyšuje produkci endorfinů a hladinu serotoninu, což jsou hormony, které se podílejí na našem pocitu štěstí.
Urychluje spalování kalorií
Stále se ještě málo ví, že stačí zkonzumovat jednu pálivou papričku denně, aby se vaše postava začala měnit k lepšímu. Chilli totiž obsahuje látky, které zrychlují metabolismus tím, že vám zvýší teplotu.
Chilli papričky chrání vaše tělo i tím, že zabraňují hromadění špatného cholesterolu a proto mají příznivý vliv na váš kardiovaskulární systém.
.