V zimě je největším zdrojem vitamínů, čistí krev, působí hojivě na žaludeční vředy. Užívá se také při chorobách žlučníku, jater, žaludku a střev.
Kyselé zelí je dostupné pro každého a mnoho nestojí. Může nahradit nedostatek jiné zeleniny. Všechny živiny se v ní vyskytují v optimálních poměrech.
Zelí významně posiluje imunitu, ničí střevní bakterie, zaručí pravidelní vyprazdňování, harmonizaci ledvin a odstranění problémů žlučníku a jater. Zelí je přírodním omlazovacím prostředkem.
Ten, kdo zelí konzumuje pravidelně, může významně ovlivnit proces stárnutí. Aby mělo svůj léčivý efekt, je třeba je konzumovat denně v množství jedné kompotové misky a je dobré ho občas dochutit přidáním cibule a olivového oleje.
Proč jíst zelí s mrkví?
To nejcennější, co na zelí je, je jeho vysoký obsah síry a chloru a poměrně vysoký obsah jodu. Díky tomu má vliv také na naše myšlení a vývoj mozku u dětí.
Spojení síry s chlorem je účinné při čištění sliznic zažívacího ústrojí za předpokladu, že se šťáva pije syrová. Nadměrná plynatost po ní může být známkou abnormálního nahromadění jedovatých odpadových látek v zažívacím ústrojí.
V tomto případě se doporučuje střeva nejprve pořádně vyčistit tak, že denně, po dva týdny, pijete karotkovou šťávu čistou nebo smíchanou se špenátovou. Dobrá je i kombinace karotkové šťávy se zelnou.
Zelí chrání před stresem, nedostatkem vitamínu C a ještě se po něm dobře spí. Na paradontózu žvýkejte kysané zelí. Pro výrazné zlepšení vykašlávání se osvědčila směs zelné šťávy s medem v poměru 1:1, která se pije po doušcích během dne.
Pozor na velkou konzumaci zelí si musí dát jen lidé s poruchami štítné žlázy díky jejímu vysokému obsahu jódu.. .