Také údajně ochraňovaly před zlými duchy, čarami a uhranutím. Smrkovou vůní se vykuřovala obydlí.
Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitamínu C, který odvádí z těla toxiny a posiluje imunitu. Čaj ze smrkového jehličí léčí záněty dásní.
Smrkové větvičky a šišky se užívají při léčebných koupelích – pomáhají při katarech dýchacích cest, bolestech kloubů a končetin, poruchách prokrvení, nervozitě, nespavosti a celkové vyčerpanosti. Uhlí ze smrkového dřeva pohlcuje jedy ve střevech a má dezinfekční účinky.
Léčba smrkovou vůní
V aromaterapii má smrkové jehličí široké využití – aplikuje se formou inhalací, koupelí a masáží. Při revmatismu, vyčerpanosti a onemocněních dýchacích cest lze tento olej užívat i vnitřně, avšak ředěný, například medem, smetanou, vlažným čajem nebo vodou.
Předávkování může vyvolat alergickou reakci, bolesti hlavy a zvracení. Také smrková pryskyřice se hojně využívala.
Připravovaly se z ní masti a koupele pro zlepšení prokrvení kloubů a celých končetin, taková terapie se doporučovala hlavně lidem trpícím revmatismem, bolestmi kloubů a zad.
Na kašel, rýmu a bronchitidu
Z jehličí a mladých výhonků se vaří čaj, který je vhodné užívat hlavně pro léčbu respiračních onemocnění, protože zlepšuje odkašlávání, ředí a uvolňuje sekret usazený v dýchacích cestách, a to i v nosních dutinách.
Pro stejný účel si můžeme také doma vyrobit smrkový med – ten se připravuje z mladých výhonků větví, právě nyní, v jarních měsících. Smrkový med je vhodný i pro děti, používáme ho stejně jako včelí, samotný na lžičku, nebo do čaje.
.