Ne každý je na pravidelné posouvání hodinových ručiček citlivý. Mnoho lidí si ale stěžuje na poruchy spánku, změny nálady a zdravotní potíže. Co s tím?
Porucha biorytmů způsobená změnou času může u některých lidí přetrvávat dny i týdny. Patříte mezi ně také? Pak vás asi bude zajímat, jak si tohle trápení ulehčit.
Posuňte budíček i večerku
Zkuste chodit večer do postele alespoň o půl hodiny až hodinu dřív tak, abyste splnili doporučených sedm hodin spánku. Před spaním si třeba zajděte na procházku na čerstvý vzduch, ložnici dobře vyvětrejte a topení nastavte mezi 16–19 stupni.
Asi týden před změnou času zkuste vstávat o půl hodiny dříve než obvykle. Každý den pak postupně přidávejte dalších pár minut, přechod po změně času pak pro vás nebude tak krutý.
A pokud to zvládnete, zkuste si ráno zacvičit, rozproudíte si tak krev, vyplavíte si do ní endorfiny a serotionin, což by vás mohlo správně „nakopnout“ na zbytek dne.
Odpolední šlofík raději ne
Pokud se vám nedaří usnout dřív, začtěte se do knížky. To příjemně unaví hlavu i oči a na rozdíl od modrého světla z mobilních telefonů nebo televize vám v usínání pomůže.
A pokud vás přes den bude únava svádět ke „šlofíčku“, odolejte. Spaním přes den si jen narušíte biorytmus a večerní usínání bude o to náročnější.
Opatrně také s pitím kávy a ostatních nápojů s kofeinem (zelený čaj, energetické nápoje). Dejte si poslední už šest hodin před spánkem. Můžete také konzultovat s lékařem, zda by vám na čas pomohlo užívání melatoninu.
Budiž světlo
Další, co pomůže, je vystavit se každý den jasnému dennímu světlu alespoň na 1–2 hodiny na čerstvém vzduchu nebo alespoň přes otevřené okno.
Slunce vás nabije dobrou náladou, energií, ale i vitaminem D. Místo přirozeného světla lze také využít speciální lampy s velmi intenzivním světlem, které světlo přirozené nahradí.