S jarem se objevují první byliny, které nám mohou pomoci při řešení řady neduhů. Skvěle nám pomohou i proti jarní únavě.
Čerstvě vyrostlé bylinky, které už pomalu raší, obsahují spoustu vitaminů a prospěšných látek. Dají se využít jako léčivky, jsou však také skvělými ingrediencemi do různých polévek, salátů či pomazánek. Načerpejte sílu přírody!
Kopřiva
Kopřiva je nejúčinnější právě brzy zjara. Dá se z ní uvařit čaj, vyrobit tinktura nebo sirup. Výčet jejích účinků je dlouhý:
povzbuzuje činnost jater, podporuje obranyschopnost, krvetvorbu a správnou funkci krevního oběhu, pomáhá při vykašlávání a také omezuje tvorbu lupů a padání vlasů.
Dá se využít i při vaření, je součástí tradiční velikonoční nádivky, můžeme ji přidat do mletého masa, polévek, zeleninových salátů nebo slaných koláčů. Před přidáním do jídla je jen potřeba ji prolít vařící vodou, aby se zbavila žahavých chloupků.
Kopřivový čaj
Menší hrst čerstvých kopřivových lístků zalijte ¼ l vařící vody a nechte 15 minut louhovat. Poté odvar sceďte, podle chuti můžete dochutit třeba medem a ihned pijte.
Medvědí česnek
Zelené podlouhlé listy s jemnou česnekovou chutí mají velký obsah vitaminu C a řadu léčivých účinků.
Působí protizánětlivě, doporučují se při nemocech dýchacího ústrojí, podporují očistu organismu a prokrvení, pomáhají snižovat krevní tlak, zlepšují krevní obraz a mají i antibiotické účinky.
Čerstvý medvědí česnek je fantastický do pomazánek, bramborového salátu, polévek, pod maso nebo jen na chleba s máslem. Můžete z něj připravit krémovou polévku nebo ho spařit na másle a servírovat jako špenát. Můžete jej i nasušit.
Při jeho sběru ale dejte pozor, abyste jej nezaměnili za jedovaté listy konvalinek!
Pesto z medvědího česneku
100 gramů čerstvých listů zalijte ½ hrnku olivového oleje. Přisypejte hrst piniových nebo kešu ořechů a špetku soli. Tyčovým mixérem vše rozmixujte, až vznikne pasta s drobnými kousky. V uzavřené nádobě v lednici pesto vydrží až měsíc. Využijte ho třeba k těstovinám, na dochucení masa i omáček.
Sedmikráska
Z květů můžeme uvařit čaj, který pomáhá na nemoci horních dýchacích cest a rozpouští hlen. Šťáva z rozmačkaných lístků urychluje hojení drobných poranění kůže. Čerstvě natrhané květy také zpestří zeleninové saláty či polévky.
Sedmikrásky jako kapary
Nerozvinutá poupátka sedmikrásek můžete naložit do octa. Dvě sklenice poupat omyjte a osušte. Do kastrolu nalijte 150 ml bílého vinného octa, přidejte 150 ml vody, lžíci soli a 5 minut povařte.
Do čistých sklenic rozdělte 4 kuličky pepře a nového koření a ½ lžičky hořčičných semínek. Naplňte je poupaty a zalijte lehce zchladlým nálevem. Dobře uzavřete, postavte do hrnce, přilijte vodu asi do ¾ výšky sklenic a 12 minut zavařujte.
Pak sklenice vyndejte a víčky dolů nechte na utěrce vychladnout. Uchovejte je v chladu a přidávejte do salátů, omáček nebo na pizzu. Je to velká lahůdka.
Víte, že…
• … jako sedmikrásky můžete naložit i poupata pampelišek?
•… jako kopřivu můžete využít do jídel i listy popence?