Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak?
Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí.
Zavřete pečlivě okna
Sledujte pylové zpravodajství a větrejte jen krátce. Zlepšení ovzduší se dá očekávat jen po dešti, pokud neprší, okna nechávejte raději co nejvíc zavřená. Pomoct může kvalitní čistička vzduchu, pokud ji nemáte, denně vlhkým hadříkem utírejte prach.
Oblečení z venku vyperte
Vždy, když se vrátíte z procházky či z práce, oblečení opatrně svlékněte a ihned vyperte v pračce. Zamezíte tím roznesení pylu, který se vám zachytil na šatech, po domácnosti. Mokré vyprané oblečení nikdy nesušte venku, ale uvnitř.
Denně sprcha a mytí hlavy
Ve vlasech se vám během pobytu venku zachytí množství pylu. Jakmile přijdete domů, vaše první cesta by měla směřovat do koupelny.
Dejte si sprchu a vlasy si umyjte. Pak si propláchněte nos slanou vodou. Mořská sůl ve spreji nebo rozpuštěná kuchyňská sůl ve vlažné vodě se postarají o zprůchodnění ucpaného nosu.
Ven pouze s výbavičkou
Než vyrazíte ven, řádně se vybavte. Pod nos a do okolí nosních dírek si mázněte lékařskou vazelínu. Tahle babská rada funguje alespoň částečně jako lapač pylu, nebude vás tolik svědit nos.
Na oči si nasaďte sluneční brýle, částečně ochrání vaše oči před poletujícím pylem. Noste kšiltovku nebo klobouk. Zarudlé oči doma vypláchněte očními kapkami.
Vitamin C, kůra borovice a černý kmín
Užívání vitaminu C snižuje riziko příznaků senné rýmy. Extrakt z kůry borovice přímořské úspěšně pomáhá nejen v boji proti zánětům, bakteriím a virům, ale má také antialergické účinky.
Olej z egyptského černého kmínu je doslova nabitý antialergickými látkami a snižuje závažnost a délku trvání alergické rýmy.
Co při senné rýmě nedělat?
Pokud kouříte, zlozvyk alespoň omezte. I pobyt v zakouřené místnosti alergii zhoršuje. Snažte se omezit procházky v přírodě, rozhodně nesekejte trávu. Vyhýbejte se parkům a loukám. Prostě chraňte se před pylem.
Problémem pro vás mohou být i domácí mazlíčci, kteří pobývají venku – na své srsti domů přinesou alergeny. A co se týče poživatin, tak mléku, čokoládě, cukru a arašídům se vyhněte. Vale dejte i potravinám s obsahem konzervačních látek, např. sušenému ovoci.
Alergii může zhoršovat také alkohol, zejména červené víno. Prospěje vám ale jablečný ocet, vývar, ananas, kořeněná pálivá jídla a med. Toho si dopřejte lžíci po ránu a večer si zázvorový čaj opět oslaďte medem.
Teda, já mám sennou rýmu strašnou… Každej rok to samý. Tyhle rady sou super, něco z toho jsem už slyšela, ale to s tím černým kmínem ne. Zkusim to, snad to bude lepší. Díky!
Díky za článek! S tou sennou rýmou se pereme každý rok a už jsem vyzkoušela ledacos. Ale některý tipy pro mě byly novinka. Zkoušela jsem už sérii antihistaminik, ale ráda bych to vzala i přírodní cestou, takže vitamíny a ty oleje určitě vyzkouším!