Co je malé, to je hezké, a o prastaré republice San Marino to platí dvojnásob. Státeček, ležící na 61 km2 nedaleko Jaderského moře sahá až do roku 301 n. l., kdy tu svatý Marinus založil klášter. Roku 1253 vznikla nezávislá země na kopci, která vás zcela okouzlí.
San Marino tvoří hradbami obehnaná Citta neboli město na vysokých pahorcích, a půvabný okolní region odpovídající velikostí centru Prahy.
Turistický ruch je tu zásadním zdrojem příjmů, a tak má Citta opravdu štěstí, že kdo jede po pobřežní dálnici od Benátek přes Rimini, má přirozenou chuť kraj i město se vzhledem pohádkového hradního komplexu navštívit. A nutno říct, že uvnitř, v sanmarinských starobylých uličkách, je město rozsáhlejší, než se zdá.
Čeká vás pouť mezi chrámy, muzey, starými měšťanskými domy z vápence a také několik vyhlídek na hradbách, z nichž pořídíte nádherné fotografie. Už jenom systém středověkého opevnění stojí za vidění.
Krása hned za bránou
Už při vstupu do města se prochází historickým skvostem, gotickou bránou sv Františka (Porta de San Francesco) z roku 1361, se starou výhrůžkou, že kdo nebude mít zbraně schované v zavazadle, dostane pokutu. Hned za bránou stojí kostel sv.
Františka a minoritský klášter s rozsáhlou obrazovou galerií. Nedaleká bazilika sv.
Marina na východním okraji hradem je sice novodobá (1838), ale zdejší náměstíčko opět skýtá nádherný pohled až k moři, k Rimini. Nezapomeňte si projít historický komplex státního muzea, kde bývají tématické výstavy.
Patří ke specifice San Marina, že turista sotva rozezná středověké stavby od replik z 19. století, vše je dokonale sladěné, památky „tip-ťop“ udržované.
Stoupáme do pevností
Největší ze sanmarinských pahorků je Monte Titano (756 m. n. m.), jejíž tři vrcholy korunují tři krásné gotické pevnosti, propojené skalnatými chodníky.
Výstup do té nejvyšší, La Guaita, je poněkud adrenalinový, odměnou je nadoblačný pocit a krásný výhled. Ve druhé pevnosti zvané La Cesta se nachází skvělé muzeum historických zbraní.
Po sestupu do rozehřátých uliček se vydejte na náměstí Piazza della Liberta, kde před radnicí Palazzo Publico probíhá každou hodinu výměna stráží v malebných zelenočervených uniformách. Únavu lze zahnat v jedné z mnoha stylových restaurací, kde jsou kupodivu ceny mírné, což platí i v obchodech se suvenýry. Platí se tu totiž velice nízké daně.
Co si koupit v San Marinu
V republičce se sice platí eurem, zároveň ale San Marino není v Evropské unii, ale má s ní bezcelní zónu a samostatnou daňovou politiku. Což s sebou nese velkou láci! Vyplatí se tu koupit téměř vše.
Výrobky ze dřeva, keramiky a skla, kosmetiku, parfémy, oděvy, obuv, hodinky a kožené zboží známých značek, zlaté šperky, kožichy, repliky starých zbraní, textil – ručníky, ubrousky, zástěry, ložní prádlo, vše za velmi rozumné ceny a o dost levněji než v okolní Itálii. Stejně tak mlsouni si přijdou na své:
výborný olivový olej, víno, likéry, sýry, salámy. Chcete-li opravdové kuriozity, zdejší liberální prostředí zrodilo vína s vinětami diktátorů, takže si dovézt můžete bílé i červené Benito Mussolini nebo Adolf Hitler!
Pokud vás tedy při pohledu na ty obličeje a nápisy Dux a Führerwein nepřejde chuť.