Pokud vás rýma trápí déle než deset týdnů, nejspíš se už jedná o rýmu chronickou a s obyčejnými kapkami si nevystačíte.
Běžnou rýmu provázejí bolesti hlavy, únava, pocit ucpaných dutin nebo občasná zimnice. Tyto příznaky většinou do týdne vymizí. Alergická rýma bývá úpornější, mezi její příznaky patří kýchání, vodnatý hlen, svědění v nose nebo pálení v očích.
V takovém případě je potřeba navštívit alergologa a nasadit potřebné léky. Kromě toho však existuje také rýma chronická.
Jak poznat chronickou rýmu
Mluvíme o ní, pokud trvá déle než dva či tři měsíce. Nejčastějším příznakem je zduření nosní sliznice, které zhoršuje dýchání a způsobuje chrápání. K tomu se připojuje únava, bolest hlavy, slabší výtok z nosu, může dojít i ke ztrátě čichu a chuti.
Může se vyvinout z nedoléčených chorob horních dýchacích cest, případně z neřešené alergie, dlouhodobého pobytu v přetopeném suchém prostředí či ze stálého užívání nosních kapek.
Pozor na komplikace
Chronická rýma může vést k rozvinutí závažnějších zdravotních problémů, jako jsou zánět středního ucha, zánět průdušek nebo astma. Prvním krokem při léčbě je odstranění možných spouštěčů, například plísní, častější větrání, použití zvlhčovače vzduchu.
Následovat může nasazení kortikoidových sprejů, které předepíše lékař. Pokud je sliznice stále oteklá a nedaří se ji léky ani jinak zmenšit na původní velikost, může být řešením i chirurgický zákrok.
Než ale situace dospěje až k operativnímu řešení, vyzkoušejte ještě pomoc přírody. Je to určitě šetrnější způsob pro váš nos.
Příroda jako lék
Zkuste tinkturu z lopuchu, pýru či penízovky. Hlavní je podpora imunitního systému, k tomu pomohou tinktury z echinacey nebo pupenové tinktury z černého rybízu, lesního bezu či ořešáku.
Výborné účinky mají směsi bylin, které obsahují habr, borovici, černý bez a diviznu.