S příchodem podzimních plískanic mnoho lidí cítí bezdůvodné vyčerpaní. Zvýšená únava však může být i reakce organismu na nadměrnou psychickou nebo fyzickou zátěž a s tím spojený stres.
Stejně jako má každý individuální práh bolesti, tak může vnímat různě i únavu. U někoho se projevuje ospalostí, podrážděností, špatnou náladou, nesoustředěností či celkovou slabostí.
U jiného zase naprostou ztrátou motivace nejen k práci, ale i k aktivnímu odpočinku.
K tomu, abyste znovu nabrali síly, většinou stačí vydatný spánek, zdravá životospráva, pohyb a relaxace.
Poraďte se s lékařem
U zhruba dvou až tří procent populace však tato opatření nezabírají a únavu pociťují stále.
V tom případě se už hovoří o chronickém únavovém syndromu. Na jeho diagnostikování existují přesné metodické postupy a také léčebné metody, které se zaměřují hlavně na zvládnutí jeho projevů. Vy se však nemusíte spoléhat jen na lékaře. Je spousta možností, jak se s nadměrnou únavou můžete poprat sami.
Odpočinek a trpělivost
Velmi podstatnou složkou léčebné terapie je dostatečný odpočinek, ale i některá lehká cvičení, jako je jóga nebo tai-či. Za pomoci psychologa nebo terapeuta se také může pacient naučit některé z osvědčených relaxačních technik.
Mnoha lidem pomohla i akupunktura. Během této léčebné metody se do pacientových akupunkturních bodů nabodávají jehly.
Zkuste maralí kořen
Leuzea neboli maralí kořen je silný adaptogen. Zlepšuje odolnost proti stresu, odstraňuje únavu a vyčerpání. Jeho harmonizační účinky dodávají sílu, klid, svěžest i vitalitu.
Maralí kořen je také velmi účinným imunostimulátorem. Proto je velmi vhodný k rekonvalescenci po těžkých nemocech. Vyrobte si kapky, které skvěle zahánějí únavu.
1,5 lžíce maralího kořene zalijte 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky, vše pak nechte 14 dní na teplém místě louhovat.
2 krát denně protřepej te, aby se uvolnily léčivé látky. Poté přeceďte a při potížích užívejte 30 dní 3 x denně 30 kapek..