Černý, bílý, nebo červený? Jeho konzumace v jakékoli formě je pro naše zdraví velmi prospěšná.
Rybíz je známý svojí bohatostí na vitamin C, nejvíce ho najdeme v černém rybízu. Kolem 40 bobulí pokrývá naši denní dávku tohoto vitaminu.
Důležitý je ale také rutin, který má obrovský význam pro náš cévní systém Plody rybízu jsou také bohaté na karoteny, antioxidanty, které se v těle přetvářejí na vitamin A, ochránce našeho zraku.
Chrání oči
Rybíz je skvělou prevencí proti nemocím, posiluje imunitu. Pro vysoký obsah pektinů je z něho jednoduché připravit různé džemy, želé nebo sirupy, které slouží jako zdroj zdraví i v době zimy.
Rybíz může výrazně pomoci při léčbě nemocí z nachlazení, virových a bakteriálních infekcí, jako jsou chřipka, bronchitida, angína. Antioxidanty zbavují organismus volných radikálů a chrání buňky před patologickými změnami, jsou prevencí rakovinného bujení.
Karoteny jsou skvělé při rekonvalescenci po nemocech a vitamin A pomáhá při zhoršeném nočním vidění – šerosleposti.
Posiluje cévy
Rutin je tím pravým pomocníkem pro dobrý stav našich cév, udržuje jejich stěny pružné a zlepšuje průchodnost krve.
Pokud trpíme zdravotními potížemi jako jsou křečové žily, vysoký krevní tlak, hemoroidy, otoky končetin, slabé cévní stěny s tendencí k praskání a modřinám, měli bychom rybíz zařadit do jídelníčku jako přírodní prevenci a lék proti těmto neduhům.
.