Růžovka neboli rosacea není kosmetický problém, ale zdravotní, a je poměrně častý. Zarudnutí obličeje se bohužel nedá vyléčit, ale příznaky a postup nemoci lze zmírnit.
V počátcích se růžovka podobá pokožce spálené od slunce nebo zrudnutí z rozpaků. Barva kůže se ale zase rychle vrátí k normálnímu stavu. Po čase se zrudnutí prodlužuje, až je vidět trvale. Současně se začnou na kůži rýsovat některé výraznější cévky.
Pro postižené je to velmi nepříjemné, protože rozacea postihuje takřka výhradně obličej, méně často i kůži dekoltu nebo partie za ušima. S dalším postupem nemoci se přidají hnisavé pupínky a květákovité zduření nosu, takže je pak fialovo-rudý a zdeformovaný.
V tomto stádiu už je návrat k původní hladkosti kůže obtížný, proto je třeba neotálet s návštěvou dermatologa, aby se dalo tomuto deformujícímu vzezření léčbou předejít.
Mohou to být roztoči
Proč rudnu? Třeba proto, že se cévky pod kůží roztáhnou, buď horkem, rozčilením nebo dráždivým jídlem, a tím se do nich dostane více krve. Pak se rozběhne zánětlivá reakce kůže, vyvolaná imunitním systémem.
Další možností je například jeden roztoč, který osidluje výhradně lidskou kůži a právě u lidí s růžovkou se vyskytuje hodně často.
Léčba uleví
Růžovce uleví podávání antibiotik. Pro místní léčbu se používají různé protizánětlivé a uklidňující přípravky, včetně přípravků na bázi vitaminu A. Úspěšnost léčby je individuální, takže je třeba zkoušet.
Rozhodně je nutné vynechat kosmetické přípravky nebo je nahradit šetrnějšími. Pro ošetření pleti bývají vhodné rostlinné oleje, které mají navíc hojivý a uklidňující účinek.
Dobrých výsledků se dá dosáhnout s olejem arganovým nebo mandlovým, který hojí i jizvičky. Totéž dokáže olej brutnákový nebo pupalkový.