Léto vybízí ke sportování a pohybu venku. Vysoké teploty nás ale mohou často odradit. Naštěstí je více možností, jak sport a horko skloubit bez újmy na zdraví.
V horkém počasí je sportování náročnější a někdy může být i nebezpečné. Pokud si nedáme pozor, hrozí přehřátí nebo dehydratace organismu. Jak tedy v létě sportovat bezpečně?
Přivstaňte si
Předběhněte slunce, dokud ještě nenabere plnou sílu. Vstaňte brzy ráno a zacvičte si, vyrazte na kolo nebo si zaběhat.
Ani ráno ale nezapomeňte před odchodem ven na opalovací krém. Pokud nejste ranní ptáče, nevadí, posuňte své sportovní aktivity naopak na večer, kdy už slunce zapadá a teploty před nocí klesají.
Domácí cvičení
Zacvičit si samozřejmě můžete i doma. Sestavte si třeba dvacetiminutovou sestavu, ve které namícháte cvičení na břicho, záda, ruce a nohy a zpevníte celé tělo.
Výhodou je, že pak to budete mít jen pár kroků do osvěžující sprchy. Cvičit můžete s pomůckami – zkuste dámské činky nebo jen PET lahve s vodou, pružné posilovací gumy, rotační disk, rotoped apod.
Cvičit se dá i bez pomůcek; využijte k posilování jen váhu vlastního těla. Vyzkoušejte výpady, kliky, dřepy, prkno neboli plank nebo různé cviky na záda a břicho.
Skočte do vody
Cvičení a zároveň osvěžení nabízejí různé vodní sporty. Ať už si vyberete plavání, nebo aqua aerobik, srovnáte si záda, ulevíte kloubům a ještě posílíte svaly.
Nebo zkusíte třeba veslování na lodičce? Je dobré na paže i břišní svaly – nezapomeňte se ale namazat krémem s vyšší ochranou, sluneční paprsky se od vodní hladiny odrážejí, čímž se zesiluje jejich účinek a hrozí rychlé spálení kůže.
Poznávejte krásná místa
V létě je ideální čas na turistiku. Na výletech si užijete čerstvý vzduch, pohyb, a navíc krásné výhledy do krajiny. Přes den je skvělé zajít do lesa, kde je příjemný chládek a stín.
Ať už se vydáte kamkoli, před odchodem použijte repelent a chraňte se před hmyzem i klíšťaty. Nezapomeňte si s sebou vzít lahev s pitím a nějakou svačinku. Ať budete cvičit doma, nebo venku, pozor na dehydrataci.
Ta může způsobit i bolesti hlavy, únavu, slabší výkonnost a podrážděnost, ve vážnějších případech dokonce závratě nebo i bezvědomí. A kolik tekutin by měl člověk za den vypít?
Doplňte tekutiny
Množství je velmi individuální a závisí nejen na počasí, ale i na fyzické aktivitě, hmotnosti, věku a druhu vypitých tekutin. Například dospělý při normální teplotě prostředí by měl vypít asi 35–40 mililitrů na jeden kilogram své tělesné váhy za den.
To ovšem neplatí, pokud vykonáváte větší fyzickou aktivitu, je velké horko nebo jste nemocní. V takových situacích se více potíte a pak je potřeba zvýšit i příjem tekutin. Je také lepší pít po troškách v průběhu celého dne, ne nárazově.
Víte, že…
… zvýšeným pocením při sportu se tělo zbaví také škodlivých látek?
… spoustu cviků můžete najít na internetu nebo také v mobilních aplikacích
Máte pravdu, cvičení u vody a večerní aktivity jsou v létě top! Vyzkoušela jsem kanoistiku a je to super i na kondici. Navíc ten čerstvý vzduch večer, prostě báječně. Ochrana před sluncem a hmyzem je must-have.
Perfektní připomínka toho, jak se ñěčemu přizpůsobit místo toho, abychom to úplně vynechávali. Večerní běhání už praktikuju a určitě zkusím zapracovat i na cvičení doma. Díky za nápady!
Velmi povedený článek! Vždycky jsem si myslela, že v horkých dnech je lepší vynechat sport, ale tady jsou super tipy, jak tomu čelit a navíc i něco pro své tělo udělat. Více tekutin a pohyb brzy ráno či večer jsou zlaté rady!
Ahoj, článek se čet docela fajn. Zrovna přemýšlím, že bych zkusila to ranní vstávání, než bude fakt dusno. Ale s tím opalovačkem je to pravda, i na raních procházkach už je potřeba.