Trápí vás bolestivé křeče, je vám nevolno a břicho máte jako balon? Mrkněte se do spíže. Najdete v ní celou řadu pomocníků.
Nepříjemné pochody ve střevech a s nimi související pocity zažije čas od času každý z nás. Cpát do sebe prášky sice může být řešením, mnohem lepší ale je, když budete vědět, jaké potraviny jíst, aby se vám ulevilo.
Kurkumový lektvar
Oranžové koření, které se s oblibou používá v indické a thajské kuchyni, je pro váš žaludek doslova pohlazením. Kurkuma obsahuje kurkumin, který má antibakteriální i antioxidační účinky a zlepšuje chuť k jídlu.
Ve sklenici vody rozmíchejte lžičku kurkumového prášku a vypijte, nebo kurkumu přidávejte přímo do jídla. Prospějete tím játrům, upravíte činnost střev a posílíte slinivku.
Odlehčete jídelníček
Od smažených a tučných jídel dejte ruce pryč. Jen by se vám přitížilo. Dobře vám naopak udělají lehce stravitelné bílkoviny (bílé vařené či dušené maso), zakysané mléčné výrobky a hodně ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vlákninu. Na podrážděný žaludek zabírá i drůbeží vývar s rýží.
Bylinný panáček
Skvělé léčivé účinky má také kopr. Čajovou lžičku mletých semínek kopru spařte šálkem vroucí vody a nechte 15 minut stát. Pak slijte a nápoj pijte buď před jídlem, nebo po něm. Podobně si můžete připravit i čaj z anýzu.
Pokud máte raději aromatickou skořici, tak přidejte jednu lžičku skořice do 200 ml vody a povařte 10 minut. Oslaďte lžičkou medu a pijte dvakrát denně mezi jídly.
Jablečná pomoc
Jablečný ocet, na rozdíl od octa bílého, obsahuje kyselinu jablečnou, která pomáhá vyrovnat pH v žaludku. Jablečný ocet je tak jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků k uklidnění nevolnosti a bolestí žaludku.
Smíchejte dvě čajové lžičky jablečného octa, jednu polévkovou lžíci citronové šťávy a jednu polévkovou lžíci nastrouhaného zázvoru. Pro lepší chuť můžete přidat také trochu medu. Užívejte třikrát denně.
Nebo rozmíchejte dvě lžičky jablečného octa ve sklenici vlažné vody a upíjejte po malých doušcích. Úleva se dostaví do pár minut.
Zahoďte cigarety!
Chemické látky obsažené v cigaretovém kouři mohou uvolňovat svěrač mezi jícnem a žaludkem, čímž umožňují návrat žaludeční šťávy do horní části zažívacího traktu. Nikotin je prudký jed, který má v malém množství stimulační a uvolňující účinky, je také návykový.
Žaludeční vředy
Nikotin ztenčuje vrstvu, která chrání stěny žaludku, a zvyšuje množství kyselin. To vede až k žaludečním vředům.
Dobrej článek. Za mnou technologie a jídlo jde ruku v ruce. Takže když se najím něčeho těžkýho u počítače, vím co mi pomůže. Teď už budu vědět i to s koprem a anýzem.
To s tim kouřením mě fakt dostalo. Už dlouho přemýšlím, že bych s tím sekla, ale nikdy mi nedošlo, že to má tak hluboký vliv i na žaludek. Díky za tip, snad to pomůže.
No tak to je super, tohle potřebuju po každym vikendu, když to trochu přeženu s jídlem a pitím. Kurkuma zni dobře, uvidíme, jestli zabere.
Zajímavý článek! Už dlouho hledám přírodní cesty, jak ulevit žaludku bez použití léků. Myslím, že kurkuma a jablečný ocet budou skvělou první pomocí. Těším se, že to vyzkouším.