I když je plod zralý, je velmi trpký a kyselý. Nejlepší sklizeň je po přejití mrazem (alespoň –10 °C), kdy jdou plody ze stromku snadno oklepat. Jinak je sběr s ohledem na trny velmi problematický.
Rakytník posiluje imunitu, olej zlepšuje kvalitu pokožky, podporuje trávení a zlepšuje činnost jater.
Rakytník obsahuje spoustu cenných láteka vitaminů. Například vitaminy C, A, D a K, dále omega 3 mastné kyseliny, které podporují správnou činnost srdce a snižují tlak. Pomáhá i proti cukrovce.
Skladování
Rakytník lze skladovat v mrazáku, kde vydrží rok.Poté se snižuje množství vitaminu C. Můžete si ho sníst jen tak, ale pro svou trpkou chuť je vhodnější zpracovat jej třeba lisováním nebo konzervací.
Proti chřipce
Rakytník se hodí jako podpora organismu v období chřipek a nachlazení.Užívejte ho jako prevenci každý den. Stačí lžička sirupu do čaje. Bobule rakytníku můžete také naložit do medu. Rakytník rovněž zlepšuje náladu.
Obsahuje látky, které se v lidském organismu mění na serotonin.Při jeho nedostatku je člověk náchylnější k depresím.
Olej z rakytníku
Můžeme ho využít při zánětech dutiny ústní a horních cest dýchacích k pití, výplachům nebo inhalacím. Regenerační účinky při pravidelném používání vedou dokonce k omlazení pokožky a hojí také jizvy po operacích.
Vyrobíme si ho tak, že usušené rakytníkové plody rozdrtíme a zalijeme zastudena lisovaným slunečnicovým nebo olivovým olejem, aby byly zcela ponořené.
Směs necháme v uzavřené nádobě stát 3 až 4 týdny na teplém místě a každý den ji protřepáváme.Poté přecedíme přes plátno.
Rakytníkový sirup
Plody rakytníku rozdrtíme, např. ponorným mixérem, zalijeme je vodou, přilijeme citronovou šťávu a necháme odstát do druhého dne. Na litr šťávy potřebujeme asi 2 kg plodů.Výluh přecedíme a plody ještě pořádně vymačkáme.
Vylisovanou šťávu smícháme s 1,5 kg cukru a mírně ji v hrnci zahřejeme Skladujeme v chladnu.