Sušené i čerstvé plody rakytníku léčí spoustu neduhů, včetně nemocí kůže. Při vnějším používání hojí nejrůznější rány, popáleniny, omrzliny, opruzeniny a další kožní neduhy.
Zdraví z rakytníku
Plody rakytníku obsahují velké množství vitaminu C, A, E, F, D, K, skupiny B a rutin, tedy vitamin P. Například jeden kilogram plodů pokrývá téměř půlroční spotřebu vitaminů C a A. Dále hořčík, železo, síru, bór a titan, pektiny, třísloviny, flavonoidy a organické kyseliny.
Rakytníkový olej
Tento olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, které přispívají k tvorbě přirozeného lipidového pláště pokožky. Rovněž vitaminy A a E jsou nejlepšími prostředky na pokožku.
Zvyšují její pružnost, vyživují jí, podporují hojení ran a jizev, zabraňují vzniku zánětlivých projevů pokožky, podporují procesy látkové výměny v kůži, mají léčebný vliv na různé kožní choroby, omezují tvorbu vrásek a udržují jí hedvábně jemnou.
Proto je tento olej výborným kosmetickým prostředkem na ošetření pokožky a masáže.
Domácí medicína
Plody rakytníku usušíme na mírně teplém místě, musí si zachovat svoji původní barvu a vůni. Pak je rozdrtíme a zalijeme panenským olivovým, mandlovým či sezamovým olejem, dbáme na to, aby byla drť dobře zakrytá. Necháme 3 týdny stát na teplém místě.
Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do tmavé skleněné lahve. Používáme na ošetřování pokožky nebo vnitřně a jednou denně 1 čajovou lžičku.
Pleťová maska z rakytníku
Potřebujeme: 2 lžíce rozmačkaných plodů rakytníku nebo 1 lžičku rakytníkové šťávy, 2 lžíce tučného tvarohu, 1 lžičku tekutého medu Postup: Všechny ingredience smícháme dohromady, hotovou směs nanášíme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit.
Poté opláchneme. Kúra proti padání vlasů Potřebujeme: 100 g listů a plodů a ½ l vody. Postup: Vše povaříme asi sedm minut. Pak dobře scedíme a pravidelně po dobu šesti týdnů popíjíme 3x denně 0,1 l.