Ostrov Tenerife je pro většinu turistů synonymem pláží, koupání a sluníčka. Ve skutečnosti také nabízí úžasně pestrou přírodu s různorodou krajinou – od lávových pouští přes vavřínové lesy až po vysoké hory.
Původem sopečný ostrov Tenerife nabízí výjimečně zdravé přírodní prostředí. Oceánský vzduch je prosycený vůněmi lesů a banánových plantáží a pláže mají jemný, exoticky tmavý písek.
Zdejší městečka, ať už budete kdekoli, projdete i při volném tempu za půl hodinky, leda byste se zastavila v některé z bezpočtu místních restaurací.
Kolorit místních domečků a křivolakých uliček, vedoucích často z kopce a hned zas do kopce, doplňují v hlavním městě Santa Cruz na severu ostrova a v Puerto de la Cruz na západním pobřeží krásné barokní katedrály, k velikosti ostrova až nepřiměřené.
Vnitrozemské starobylé město La Laguna sice katedrálu nemá, ale zato se může pochlubit celoročním tanečním festivalem.
Od katedrál je to kousek k sopce a do přírody
Doprava po ostrově není náročná, obstarávají ji autobusy, můžete si půjčit i auto či skútr.
Vnitrozemí Tenerife se strmě zvedá až k vrcholu Pico de Teide do výšky 3718 metrů nad mořem, ale i tam vede od silnice bezpečná lanovka, k jejíž dolní stanici vás z většiny turistických resortů doveze autobus.
Dýmající kráter a skutečná žhavá láva nejsou tolik nebezpečné jako proměnlivé počasí. Vulkán naposledy vybuchl před sto lety.
V národním parku pod Pico de Teide si můžete naplánovat normální procházku, celodenní výšlap i náročný trek s průvodcem, všechny cesty jsou dobře značené.
Něco pro milovníky zvířat a sběratele motýlů
Ti ocení především ZOO Loro Parque v Puerto de la Cruz, specializované na papoušky, ale k vidění jsou tu i tygři, šimpanzi, krokodýli, a dokonce i hraví delfíni.
O pár kilometrů dál si užijí své romantické chvilky sběratelé motýlů, v Mariposario del Drago chovají vskutku nádherné a unikátní kousky.
Noční život na jihu
Playa de las Americas je klasický turistický resort s bazény a plážemi, kam je navezen i jemný písek ze Sahary. Pokud vaši oblíbenou trasu představuje postel–restaurace–pláž–bar a zase postel, jeďte sem.
Tady vám nikdo nebude nadávat za rušení nočního klidu, a nebude-li vám váš resort stačit, můžete jet na merendu trajektem na další ostrov La Gomera, kde ochutnáte skvělé místní víno.
Skvělé ostrovní menu
Předkrm: Pappas arrugadas neboli vrásčité brambory, drobné, žluté a chutné plody, vařené ve slupce ve velmi slané vodě. Při jídle se namáčejí do čtyř různých druhů místních omáček mojo – česnekové, koriandrové, chilli a míchané.
Polévka: Gaspacho, polévka podávaná za studena, ale bývá velmi ostrá! Další obvyklou polévkou je mallorská rybí z korýšů, ryb a bílého masa, kořeněná šafránem a česnekem.
Hlavní chod: Conejo al salmorejo, dušený králík s rajčaty. Ušák je nejprve nejméně den marinován ve směsi soli, octa a oleje s oreganem, tymiánem a paprikou.
Pak se dlouho dusí, dokud maso neodpadává od kosti, a podlévá se většinou vínem. Podává se s rajčaty a s rýží.
Dezert: Doporučujeme bienmesabe, šlehaný mandlový krém se žloutky a medem. Pozor, ať neomdlíte blahem!
Útesy obrů a skalní přílivové bazény
Pobřežní vody severu ostrova Tenerife jsou dost divoké a nebezpečné, proto je zde méně pláží a často na nich uvidíte červenou vlajku, signalizující zákaz koupání.
Dá se tady ale koupat ve skalních přílivových bazénech, ze kterých budete nadšená nejen vy a váš partner, ale hlavně děti. Největší atrakcí severozápadního pobřeží Tenerife jsou však bezesporu obří útesy.
Jde o impozantní skaliska, která se nazývají Acantilados de los Gigantes, tedy příhodně útesy Obrů. Jejich délka přesahuje 10 kilometrů a výška jednotlivých útesů sahá až k hranici 600 metrů, tedy opravdu vysoko.
Od dětství jsem fascinována sopkami, a Pico de Teide mě rozhodně láká. Tenerife se zdá být perfektním spojení přírody a kultury. Doufám, že se tam co nejdřív dostanu!
Wow, Tenerife zní fakt nádherně. Moc mě láká vidět ty vavřínové lesy a původní sopečnou krajinu. Architektura ve městě Santa Cruz musí být taky pecka!