Sebelítost je nastavení mysli, kdy se u vás spustí koloběh negativních událostí, ze kterého je obtížné se dostat. Nic se vám nedaří, máte pocit křivdy, ublíženosti, pocit, že vás nikdo nemá rád.
To vede k tomu, že si neustále na svou situaci stěžujete a vyžadujete od druhých pozornost a soucit.
Projevy lítosti ze strany druhých lidí vám pak přinášejí uspokojení. Upevňují tím vaše přesvědčení, že jste obětí okolností. Vaše neustálé stěžování si a špatná nálada začne lidi kolem vás odpuzovat. Stává se z vás citový upír a lidé se vám vyhýbají.
Tím se vám ale potvrzuje to, co jste si mysleli na začátku. Ocitáte se tak v nekonečné smyčce, ze které nemůžete uniknout.
Jak z toho ven?
Každý má někdy špatný den, ale je třeba své negativní pocity držet pod kontrolou. Jak se tedy zbavit sebelítosti? Zkuste postupně nahrazovat své negativní myšlenky těmi pozitivními.
Zpočátku to jistě půjde ztuha, ale zkuste vše dosazovat do vzorečku, že sklenice není poloprázdná, ale poloplná. Přestaňte si stěžovat. Když si stěžujete, tak své problémy neřešíte, jen zvyšujete jejich váhu ve své vlastní hlavě.
Zkuste své problémy řešit sami, aniž byste jejich popisováním vytrvale obtěžovali své okolí. Věřte si, že jste dost silní, abyste to zvládli.
Zdravé sebevědomí
Nesvádějte své problémy na ostatní. Uvědomte si, že za svoji situaci si můžete většinou sami. Zapomeňte na to, že vám někdo ublížil. Učte se odpouštět. Zkuste mít pod kontrolou svou náladu a svou interpretaci reality. Nad svými neúspěchy nefňukejte.
Nikdo není dokonalý a někdo se něco nepovede. Rozhodně své problémy neřešte alkoholem. Zkuste se přijmout takoví, jací jste. Přijměte i své negativní pocity. Zkuste si uvědomit, že na tom nejste hůř, než ostatní a že každý člověk má o sobě pochybnosti. A rozhodně se vyhýbejte lidem, kteří sami trpí sebelítostí.