Potrpíte si na sladké, ale sladit klasickým bílým cukrem už nechcete? Nabízíme vám zdravější a možná i chutnější alternativy.
Cukr neobsahuje bílkoviny, esenciální tuky, vitaminy ani minerály. Sladký bílý prášek představuje jen prázdné kalorie bez dalších živin. Dlouhodobá vyšší spotřeba zvyšuje hladinu glukózy v krvi a může vést až k obezitě.
Melasa
Je jednou z nejlepších a nejzdravějších náhražek rafinovaného cukru. Jedná se o hnědo-černý sirup vyrobený z řepy nebo cukrové třtiny. Největší výhodou melasy je nízký obsah sacharidů (až o 50 % méně než v běžném rafinovaném cukru).
Díky šetrnému zpracování je navíc melasa plná prospěšných látek. Patří k nejbohatším přírodním zdrojům železa, dále obsahuje velké množství vápníku, fosforu a zinku. V melase najdeme také značné množství vitaminů skupiny B, vitaminu C a kyseliny listové.
Med
Je dobře známou a rozšířenou přírodní náhradou bílého rafinovaného cukru. Je složen především z jednoduchých cukrů fruktózy a glukózy, dále pak z vody, vitaminů, minerálů, enzymů, polyfenolů a dalších látek.
Má antibakteriální účinky, pomáhá mírnit kašel, zlepšuje spánek a obsahuje i velké množství antioxidantů, které napomáhají v boji proti zánětům. Řadí se tak k přírodním antibiotikům.
Kokosový cukr
Vyrábí se ze sladkého nektaru květů kokosových palem. Zahříváním se odpařuje voda, čímž vznikají malé hnědé krystalky sladké chuti s karamelovým nádechem. Na rozdíl od bílého cukru obsahuje i živiny cenné pro lidský organismus.
Z významných minerálů je to především železo, zinek, vápník a draslík. Vedle mastných kyselin a antioxidantů obsahuje také inulin, který zpomaluje vstřebávání glukózy, proto má nižší glykemický index než běžný bílý cukr.
Datlový sirup
Slouží jako chutná alternativa slazení třeba ovesné kaše, bílého jogurtu nebo dezertů. Má příznivé účinky na trávení, zklidňuje nervový systém a průběžně dodává tělu energii.
Obsahuje železo, hořčík, draslík a vitaminy skupiny B. Snadno si jej také připravíte doma pouze ze dvou surovin, z měkkých vypeckovaných datlí a z vody. Obojí dáte do robotu a důkladně rozmixujete.
Agávový sirup
Jeho účinky na lidský organismus jsou v poslední době diskutovaným tématem. Vysoký podíl fruktózy (70 až 90 %) z něj činí nejsladší sladidlo ze všech sirupů. Neměl by proto být zařazován do jídelníčku v nadměrném množství, ale spíš jako občasná lahůdka.
Stévie
Je exotická rostlina, jejíž listy používali indiáni ke slazení. Stévie má vysokou sladivost a minimální kalorickou hodnotu. Disponuje též pozitivními účinky na zdraví (na zuby, trávení).
Bohužel má lehkou „sladidlovou“ pachuť, pro kterou ji někteří milovníci sladkého zavrhují. Tekuté i práškové varianty se používají k vaření, pečení i slazení klasických nápojů, jako je káva nebo čaj. To ocení i diabetici, kteří mohou stévii užívat místo cukru.