Aktivita vos, včel, komárů a sršňů je během letních teplot zvýšená a hrozí, že vás častěji poštípou či bodnou. Jak si v takové situaci poradit?
Krví se živí pouze komáří samičky, které potřebují proteiny z krve pro tvorbu vajíček. Při štípnutí komár uvolní do vaší kůže sliny, které způsobí, že se v těle uvolní histamin.
Ten spouští zánětlivé reakce a místo je po komářím štípnutí zarudlé, teplé, svědí a nepříjemně pálí. V našem článku zjistíte, jak v takovém případě postupovat.
Postižená místa chlaďte
Pokud vás štípnul komár, místo neškrábejte, ale potřete ho gelem s antihistaminikem nebo tea tree olejíčkem. Pomůže i pár kapek octa… Při bodnutí vosou místo chlaďte.
Můžete použít obklad z vody a octa. Pokud na vás zaútočila včela, v ráně zůstalo žihadlo. To odstraníte jednoduše nehtem nebo tupou stranou nože.
Kdybyste ho chtěla vyjmout prsty, můžete při zmáčknutí žihadla do těla vypustit ještě víc jedu. Diagnostikovaní alergici by u sebe měli vždy nosit adrenalinové pero, které se aplikuje do svalu.
Jaké jsou typické příznaky štípnutí od komára?
Svědění
Zarudnutí
Otok
Mírné pálení
Mírná bolest
Jaká reakce na štípnutí komárem už není v normě?
Pokud štípanec od komára nateče a místo toho, aby se s každým dnem lepšil, má tendenci nabývat, poštípaný člověk cítí slabost, po těle se mu objeví kopřivka nebo se mu začne točit hlava, je na místě rada lékaře.
Jde o spíše výjimečné případy, nicméně i komáří štípnutí může vyvolat u náchylných jedinců zánět lymfatických cév.