Meditační procházka neboli meditační chůze má původ v buddhismu a jejím základem je procvičování všímavosti. Kromě toho, že vás zklidní a navodí dobrou náladu, má také spoustu pozitivních účinků na naše zdraví.
Možná si představíte procházku podzimní krajinou, která hraje všemi barvami. Ano, i tak může meditační procházka vypadat, ale rozdíl od té běžné je v tom, že se většinou provádí v kruhu, tam a zpět, v přímé linii nebo labyrintu.
Hlavně nikam nespěchejte
Meditační procházce předchází zhruba desetiminutová meditace vsedě, kdy se zcela oprostíte od běžných starostí, až poté se můžete vydat na svou cestu. Vzhledem k tomu, že jde o meditační techniku, určitě nikam nespěchejte.
Pokud nemáte čas, odložte ji na jindy. Při procházce se soustřeďte hlavně na své tělo a dech, pak postupně přecházejte na jiné věci, všímejte si barev, vůní a tvarů. Postačí klidně jenom deset minut denně.
Budete mnohem šťastnější
Podle studií jsou lidé, kteří praktikují meditační chůzi pravidelně, mnohem šťastnější. Pokud se nechcete vydávat daleko, zajděte si do oblíbeného parku, kde to dobře znáte, a zkuste si všímat věcí, které většinou opomíjíte.
Meditační chůze má také blahodárné účinky na kvalitní hluboký spánek, který rovněž přispívá k psychické pohodě. A jako bonus ještě podpoří vaši kreativitu.
Řada zdravotních výhod
Pokud máte sedavé zaměstnání, bude pro vás meditační chůze ideální, jelikož zlepšuje krevní oběh. Mimoto podporuje trávení a snižuje hladinu cukru v krvi. A také zlepšuje rovnováhu.
Fotit barvy podzimu při meditační procházce musí být fakt paráda! Ráda bych vyzkoušela tu meditaci v parku, kam chodím běhat.
Tohle zní jako skvělý způsob, jak se na chvíli zastavit a zklidnit. Těším se, až vyzkouším meditační chůzi na podzimním listí.