V poslední době je metoda zvaná BARF, česky řečeno krmení psa syrovou stravou, čím dál populárnější. Co všechno byste o ni měli vědět?
BARF je zkratka, která vznikla z anglického „Bone and Raw Food“, což se dá přeložit jako „kosti a syrová potrava“.
V praxi to znamená návrat k tradičnímu krmení psa čerstvou a přirozenou stravou, tedy kostmi, syrovým masem, zeleninou, ovocem, bylinkami a podobně.
1 Zažívání psa je uzpůsobeno k trávení čerstvé živočišné potravy. Začíná v tlamě, kde pes zuby potravu rozkouše a rozmělní slinami, a pak se posouvá dále do zažívacího traktu.
V žaludku se aktivují trávicí enzymy, které způsobí, že zde vznikne prostředí s pH 1 až 2 (pro porovnání – žaludek člověka má pH 4 až 5).
Při takové kyselosti nemá absolutně nic šanci zachovat si svůj původní tvar. Celý proces trávení trvá u psa 12 až 24 hodin, protože střevo je poměrně krátké. Proto je důležité, aby potrava byla opravdu výživná a organismus z ní vytěžil maximum.
2 Aby zažívání psa mohlo správně fungovat, je důležitý přísun masa. Právě maso aktivuje ty správné trávící enzymy, které dokážou potravu efektivně strávit a využít.
Rostlinná potrava a vysoký podíl obilovin v granulích tento proces narušují a trávení pak nefunguje, jak má.
V souvislosti s tím pak může docházet k různým zdravotním problémům, jako jsou například zažívací potíže, oslabená imunita, výskyt parazitů, alergie a podobně.
3 BARF má pro psa spoustu výhod. Představuje alternativní formu krmení psa pro majitele, kteří nechtějí psovi z různých důvodů dávat komerčně vyráběná krmiva.
Může být vhodná i pro pejsky, kteří granule zarputile odmítají, pracovní a sportovní psy, kteří potřebují kvalitní bílkoviny, nebo pro jedince, kterým granule způsobují trávicí potíže.
4 Důležité je hlídat vyváženost krmiva, aby pokrylo veškeré nutriční potřeby zvířete. Sledovat musíte hlavně poměr vápníku a fosforu (ten by měl být 1,3:1).
Do BARFového jídelníčku je dobré zařadit také pivovarské kvasnice a lososový či sardinkový olej, protože jsou přirozeným zdrojem omega 3 a 6 mastných kyselin, nebo přímo směs vitaminů a minerálů, jež jsou přímo určené pro krmnou metodu BARF.
5 Množství krmiva se odvíjí od věku, hmotnosti, zátěže a zdravotního stavu psa. Denní dávka krmiva by měla činit asi 2 až 3 % ideální tělesné hmotnosti psa. Maso a kosti by měly tvořit 70 % celkového objemu krmiva, přičemž podíl kostí nesmí převyšovat 30 %.
Zelenina, ovoce a obiloviny by měly tvořit 30 % z celkového objemu. Pokud se rozhodnete krmit bez obilovin, 70 % přílohy by měla tvořit zelenina a 30 % ovoce.
Jestliže budete podávat i obiloviny, tak se doporučuje, aby 60 % přílohy tvořila zelenina, 30 % ovoce a 10 % obiloviny.