Mozolovité útvary na prstech nohou a chodidlech mohou lidé, kteří nikdy nezažili, jak bolestivé mohou být, za banalitu.
Kdo má ale s kuřím okem zkušenost, ten ví, že tato zdánlivá drobnost může představovat značné omezení při obyčejné chůzi i třeba při sportu.
Kuří oko je vlastně mozol, zasahující hluboko do pokožky. Vzniká jako reakce na otlak, třeba při nošení těsných bot. Někdy je ale spíš než těsná obuv na vině postavení prstů nebo vyklenutá noha.
Pokud se problém opakuje, i když nosíte obuv správné velikosti, je vhodné navštívit lékaře, nejlépe specialistu na nohy (podiatra). Samotná kuří oka můžete zkusit odstranit doma, což je pomalejší cesta, nebo si je nechat seříznout.
Česnek, cibule i laser
První pomoc představují náplasti bránící dalšímu otlačování. Speciální náplasti na kuří oka jsou napuštěné látkami, které mozol změkčí a vy jej můžete pomocí pilníku či kleštiček odstranit.
Změkčení ztvrdlé kůže, tak aby bylo možné se jí zbavit, je hlavní princip léčby kuřích ok. Využívají se k tomu přípravky s kyselinou salycilovou (masti, jelení lůj, roztoky).
Z tradičních léčivých prostředků se osvědčila propolisová tinktura, šťáva z vlaštovičníku, cibule nebo drcený česnek smíchaný s citronovou šťávou. Velká kuří oka je lepší nechat si vyříznout na pedikúře, jde ale o poměrně bolestivý zákrok. V posledních letech se využívá i laser, ale i toto odstranění bolí.