S přibývajícím sluníčkem začínáme řešit vady na naší pleti. Jednou z nich jsou i pigmentové skvrny.
Ty jsou vedle vrásek jedním z nejčastějších problémů s pletí, které ženy v dospělosti řeší. Ne příliš pozitivní zprávou je, že se jedná o jeden z nejsložitějších problémů pleti.
Je to proto, že kožní buňky mají vlastní paměť, a tak čím déle hyperpigmentací trpíte, tím náročnější je následně i její zesvětlení. A navíc stačí trochu UV záření a jsou zpět. Co vaší pleti v tomto ohledu škodí?
Teplo způsobující přehřátí pleti
Už kolem třicátého roku věku se na vaší pleti mohou vyskytovat tmavší skvrnky. Za hlavní zlo je považováno sluneční záření, ale teplo v tom hraje nemalou úlohu.
Hormony
Dalším škůdcem jsou hormony. Přesněji řečeno hlavně estrogen a progesteron, které mohou zapříčinit větší produkci melaninu.
To má za následek jeho hromadění v kůži a vznik nevzhledných pigmentových skvrn. A tak nejen užívání hormonální antikoncepce, ale třeba i samotné těhotenství může díky výskytu většího množství hormonů zvýšit i riziko tvorby tmavších skvrn. Říká se jim melasma.
Zánět pleti a jizvy
Třetím rizikovým faktorem příčiny vzniku pigmentových skvrn je zánět v pleti. Často je způsobený například mačkáním nevzhledných pupínků. Tento typ má svůj vlastní název, a to pozánětlivá hyperpigmentace.
Dojde k ní, když melanocyty v epidermis produkují více kožního pigmentu. V tomto případě tmavší kožní buňky bývají časem nahrazeny novými, které již ztmavené nemusí být. To celé díky obnově buněk. .