Možná za to může dovolenkové lenošení nebo prázdniny u babičky s její skvělou kuchyní. Jenže tak jednoduché to asi nebude.
Hlavním důvodem sice bývá přemíra zkonzumovaných kalorií, ale pokud máte jinak normální postavu, může za tím být i zdravotní problém.
Zdravotních potíží se nelekejte, nemusí to být nic vážného, spíš chronického – špatně pracující střeva a sklon k otokům. Což jsou velmi rozšířené neduhy z přetížení, únavy a stresu.
Výrazný podíl na nich mají stresové hormony, které lidově řečeno rozhodí imunitu i zažívání. Když si k tomu přičtete nepravidelné stravování a hltání sušenek nebo párků v rohlíku po mnohahodinovém hladovění, je jasné, že si trávicí systém má na co stěžovat.
Proč břicho roste:
po jídle, které vůbec nezapijeme po suchém pečivu, kterým zaháníme největší hlad po dlouhých hodinách hladovění a pak něčem vydatném shltnutém do žaludku, aniž bychom pořádně žvýkali po večerních hodech po ostrých nebo hodně tučných jídlech, která těžko trávíme
Může to být i žlučník
I ten může reagovat podrážděně na nepravidelné stravování, ať už jde o dlouhé pauzy mezi jídly nebo velké porce. Tím se naruší odtok žluči a zhorší nadýmání.
A když už se žlučníkové potíže projeví, pak bývá problém udržet na jídelníčku právě ty potraviny, která střevo potřebuje pro hladké trávení, což znamená především dostatek vlákniny z luštěnin a zeleniny. Chronicky podrážděný žlučník na ně reaguje nepříznivě.
Tím se dostáváme do uzavřeného kola příčin a následků, kdy se zdravotní potíže vzájemně udržují.
I otoky vypadají jako nadváha
Že to bude nejspíš tento důvod, poznáte při pohledu do zrcadla. Vidíte výrazné otoky v obličeji? Pak jsou zcela jistě i na břiše. Důvodem je totéž, co u „pytlů“ pod očima – únava, často už chronická, přetížení, starosti, špatný spánek. Také opakované infekce jsou zátěží, z níž se tělo špatně vzpamatovává.