Konečně jsme odložili čepice a můžeme si užít pocit svěžího jarního větru ve vlasech. Jenže jako naschvál nám obvykle začnou vlasy více padat.
I vlasy procházejí jakýmsi přírodním koloběhem. Vyšší intenzita jejich padání nastává dvakrát do roka – na podzim a na jaře. Možná jste si toho už také všimli. Ale nemusíte se obávat, všechno se dá řešit.
Přes zimu dostaly naše vlasy i vlasová pokožka dost zabrat a na jaře si zase musejí zvykat na změnu klimatických podmínek.
Zvlášť poslední roky je to s počasím jako na houpačce – týden teplo, pak se opět vrátí zima a člověk neví, jak se má ráno obléknout, protože večer už to může být zase jinak.
Čím to je?
Po zimě také obvykle můžeme trpět nedostatkem vitaminů a minerálů a na přizpůsobování změny teplot spotřebovává tělo dost energie, která pak může chybět jinde a projeví se i na kvalitě vlasů.
Zatímco běžně nám za den vypadne 50–100 vlasů, aniž bychom si toho vůbec všimli, během sezonního vypadávání, které trvá asi 4–6 týdnů, to může být i mnohonásobně více. S padáním vlasů se také na čas zpomalí jejich růst, slábnou, lámou se a vysušují. I na pohled pak naše hříva působí mdle a bez života.
Pomozte jim
Sice by se mohlo zdát, že s tímto přirozeným procesem moc nezmůžete, opak je však pravdou. Na jaře vlasy sice více vypadávají, ale místo nich narostou zase nové.
Proto je potřeba podpořit jejich růst a vyživit pokožku hlavy i vlasové vlákno a dodat jim potřebné látky i zevnitř.
Se změnou péče a výživy je dobré začít co nejdříve. Zvládnete to sami, pouze v případě, že by docházelo k opravdu výraznému řídnutí vlasů nebo tvoření lysinek, je potřeba poradit se s odborníkem – trichologem.
Ohleduplná péče
Právě na jaře, kdy jsou vlasy oslabené a háklivé na špatnou péči, vsaďte na přirozenost. Pokud nosíte vlasy nejraději sepnuté, dopřejte jim teď oddych a nechte je volně rozpuštěné.
Nemyjte si hlavu příliš horkou vodou, která je vysušuje, a na poslední oplach použijte studenou, jak jen to vydržíte.
Chladná voda pomůže uhladit šupinky na povrchu vlasu a ty budou lesklejší. Skvěle fungují i bylinky, na poslední oplach vlasů se hodí například odvar z kopřivy, lopuchu nebo lichořeřišnice.
Alespoň na pár týdnů omezte při úpravě účesu používání extrémního tepla z fénu a žehličky a vlasy si ani nebarvěte.
Na mytí si pořiďte kvalitní šampon stimulující růst vlasů (např. s kofeinem, chininem, ženšenem apod.) a posilující zdraví vlasové pokožky. Při sušení nedrhněte vlasy ručníkem, vodu jen jemně vymačkejte a nechte je volně proschnout.
Něco navíc
Po umytí použijte vlasové sérum pro růst a udělejte si masáž hlavy, která pokožku pěkně prokrví a výživa se lépe dostane k vlasovým kořínkům. Dopřejte si také alespoň jednou nebo dvakrát týdně vlasové masky a zábaly.
Použít můžete i různé speciální vlasové oleje, které navíc usnadní rozčesávání vlasů, do hloubky je vyživí a hydratují a dodají jim krásný lesk.
Jídlo pro vlasy
Zdravá strava je při vypadávání vlasů jedním z klíčových faktorů. V jídelníčku se zaměřte na vyšší dávky proteinů (bílkovin). Zařaďte libové maso, ryby, kysané mléčné produkty a tvarohy, tvrdé a přírodní sýry, vejce.
Aminokyseliny, které tvorbu bílkovin v těle podpoří, najdete např. v pšenici, rýži, luštěninách nebo hovězím mase. Jezte čerstvé potraviny, dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné obiloviny, ořechy a semena.
Důležitou roli hrají i zdravé tuky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, které lze nalézt v rybách, lněném semínku, avokádu a ořeších.
Na jaře je také ten správný čas nasadit tříměsíční výživovou kúru v podobě nějakého doplňku stravy pro krásné vlasy, nehty a pokožku.
Víte, že…
•… stres může mít za následek i špatnou kvalitu vlasů a jejich vypadávání?
•… naše koruna krásy se kompletně vymění jednou za 4–6 let?
Dobré rady:
• Nechoďte spát s mokrou hlavou, třením o polštář se vlasy narušují.
• Na noc si udělejte zábal z kokosového nebo ricinového oleje.