Štítná žláza produkuje mnoho hormonů, které působí na funkci všech vnitřních orgánů, ovlivňují metabolismus a regulují spotřebu energie.
Štítná žláza je orgán ve tvaru motýlka, umístěný v oblasti hrtanu. Pokud pracuje, jak má, ani si neuvědomíme, že ji máme. Její funkce se ale může snížit, či naopak zvýšit. Oboje je špatně a podceňovat to se nevyplácí.
Jak se projevuje?
Snížená funkce, hypotyreóza, mívá různé příčiny – například dědičné dispozice, autoimunitní procesy, pooperační stavy, ozáření krku, mohou ji způsobit některé léky či nedostatek jódu.
Způsobuje zvyšování hladiny cholesterolu a může tedy vést i ke kardiovaskulárním onemocněním. Lidé se sníženou funkcí štítné žlázy jsou zimomřiví, často unavení, ospalí, přibývají na váze, mohou mít otoky na kůži, častou zácpu nebo jim více vypadávají vlasy.
Může dojít i k viditelnému zvětšení štítné žlázy, kterému se říká struma.
Zvýšená funkce, hypertyreóza, se nejčastěji projevuje hubnutím, při kterém ztrácí svalová hmota, nadměrným pocením, nespavostí, nesnášenlivostí tepla, nervozitou, vypouklýma očima, zrychlenou srdeční činností a padáním vlasů.
Příznakem může být i jemný třes rukou, průjmy a neléčená může vést k úbytku kostní hmoty (osteoporóze), což se týká hlavně žen v menopauze.
Problém potvrdí vyšetření
Pokud máte podezření, že by se vás tohle onemocnění mohlo týkat, požádejte svého lékaře o vyšetření funkce štítné žlázy. Nejprve se provádí laboratorní vyšetření jednotlivých hormonů a protilátek obsažených v krvi.
Další vyšetření se provádí, když je podezření, že by původem onemocnění mohla být autoimunitní reakce organismu. To znamená, že se imunitní systém organismu obrací proti vlastním tkáním a poškozuje je.
Zvýšené riziko v tomto případě hrozí především u žen, které mají v rodině někoho s tímto onemocněním, ženy s diabetem 1. typu s celiakií, revmatoidní artritidou či jiným autoimunitním onemocněním a také kuřačky.
Strava a léčba
Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, pokud se však neléčí, mohou způsobit trvalé poškození organismu, chronické obtíže nebo dokonce smrt.
Při snížené funkci štítné žlázy nemusí pacient dodržovat žádnou dietu, jídelníček by už rozvinutou nedostatečnou produkci hormonů štítné žlázy nijak zásadně neovlivnil. Pacient pouze dostane léky, které chybějící hormony tělu doplňují.
Při zvýšené funkci štítné žlázy je potřeba dbát na dostatečný přísun vápníku a vitaminu D. Nevhodná jsou naopak jídla s velkým obsahem jódu, například mořské ryby a řasy.
V některých případech je však nutné chirurgické odstranění štítné žlázy, což s sebou opět přináší nutnost doplňovat potřebné hormony pomocí léků. Tyto léky, ať už při hypofunkci nebo hyperfunkci, je ale potřeba užívat doživotně.