Sezóna klíšťat je v plném proudu. Víte, jak svého čtyřnohého kamaráda před těmito trapiči ochránit?
Kromě klasických pipet a obojků existují i ekologické (přírodní) varianty těchto produktů, které jsou zcela bez chemie a nemají tudíž žádné nežádoucí (alergické) reakce. Jaké to jsou?
Pivovarské kvasnice
Kvasnice, v nichž je obsažený komplex vitaminů skupiny B, vydávají na kůži lidí i zvířete specifický odér, který je klíšťatům a dalšímu obtížnému hmyzu, jako třeba komárům, ovádům nebo mouchám, nepříjemný.
Pro co největší efekt je optimální začít s užíváním zhruba tři týdny před sezónou. Prášek jednoduše zamícháte do krmení. Dávkování je obvykle jedna čajová lžička pro 10 kg psa.
Rozmarýnový sprej
Rozmarýn lékařský obsahuje silice, které klíšťatům nevoní. Sami si snadno vyrobíte repelentní sprej. Do jednoho litru vroucí vody vsypte 25 gramů sušeného nebo čerstvého rozmarýnu a nechte ho macerovat do vychladnutí vody.
Přeceďte přes plátno do vymyté uzavíratelné skleněné lahvičky. Přidejte lžíci vinného octa a protřepejte. Uchovávejte v temnu. Sprej aplikujte před každým venčením nejlépe na látkový obojek či šátek. Také ho můžete nastříkat přímo na srst končetin a hřbetu.
Tinktura z hřebíčku
Základem tohoto přírodního repelentu je nimbový olej, který se hodně používá v indické ajurvédské medicíně. Mezi jeho úžasné vlastnosti patří také schopnost odpuzovat hmyz a škůdce.
K jeho přípravě potřebujete 10 gramů mandlového oleje, 15 gramů nimbového oleje, 10 kapek esenciálního oleje z citronely a 10 kapek oleje z hřebíčku. Všechny tyto ingredience nalijte do lahvičky s kapátkem a důkladně protřepejte.
Repelent nanášejte psovi po kapkách od hlavy až k ocasu a dobře vmasírujte do kůže. Aplikujte každých sedm dní.
Olejíček do ouška
Přírodní koncentrát éterických olejů na ochranu proti parazitům jsou vhodné pro citlivé psy a také pro kočky. Tyto kapky vyrábí třeba firma cdVet a vyznačují se vysokou účinností. Kapky se jemně vmasírují na čípek uprostřed ušní mušle levého a pravého ucha.
Zpočátku každý den, po nástupu účinku stačí jednou až dvakrát týdně. U citlivých zvířat se mohou také vmasírovat po jedné kapce do pokožky na zádech mezi lopatky a ke kořeni ocasu.
Nevýhodou této aplikace je prodloužení doby náběhu plné účinnosti na cca 40 dní.