Dovolené jsou v plném proudu, mnozí z nás ji tráví v populárních zahraničních destinacích – Egyptě, Tunisu, Řecku či Bulharsku. A právě tam nám hrozí, že onemocníme průjmem.
Jistě jste zaznamenali děsivé příběhy o zažívacích problémech, které údajně pronásledují většinu turistů, kteří se rozhodli strávit dovolenou v Egyptě. Možná znáte i pojem, který tyto potíže stylově označuje – Faraonova pomsta.
Jenže podobné problémy vám hrozí také v Tunisku, Řecku nebo v Bulharsku. Na co si tedy dát pozor?
Voda a bakterie
Voda, která teče z místních veřejných vodovodů, je nadmíru ošetřena chlorem, a díky tomu tak obsahuje méně bakterií. Jedná se především o vodu v Egyptě a Tunisku. Evropana nezvyklého na podobné složení vody tak může snadno přepadnout silná žaludeční nevolnost.
Za vážnější průjmové potíže však nemůže jen samotné pití této vody, problémem jsou často také všudypřítomné mikroorganismy a bakterie, na které prostě nejsme zvyklí a naše tělo si s nimi neumí poradit.
Bakterie se díky stálým vysokým teplotám obvykle nevyskytují venku, naopak ve vnitřních prostorách je jejich výskyt daleko vyšší. V jižních státech v žádném případě nepijte vodu z kohoutku.
Jde často jen o odsolenou mořskou vodu s jiným minerálním složením, které nám nedělá dobře. Proto pijte jen vodu balenou, kterou raději používejte i pro ústní hygienu.
Dodržujte pitný režim
Dbejte na neustálý přísun vody. V jižních státech je velice suché a horké počasí a pocit žízně není v tomto případě dostatečným příznakem hrozící dehydratace. Noste proto láhev balené vody stále při sobě a pijte.
Že není něco v pořádku, se projeví tím, že nemáte dlouhou dobu nutkání k močení nebo vymočíte jen trošku tmavě žluté moči.
Pozor na šťávu a led
Obezřetnost je na místě, i co se týče ovocných šťáv – mnozí pouliční prodavači je míchají s vodou. Horké nápoje, jako je čaj či káva, by měly být v pořádku, neboť při jejich přípravě voda prošla varem.
Ale buďte obezřetní v případě ledu, samozřejmostí by měla být také pečlivá hygiena rukou.
Vybavte se léky na dalekou cestu
Na cestu do těchto destinací bude dobré nepodceňovat přípravu a nic neponechat náhodě. Proto zkontrolujte svou cestovní lékárničku a nezapomeňte v ní doplnit léky proti střevním obtížím. V mnoha případech, převážně v Egyptě, však české protiprůjmové léky nepomáhají.
Z nejznámějších a nejspolehlivějších léků na průjmové potíže v Egyptě jsou Antinal, Drotazide a Diax, které seženete v místní lékárně. A věřte, že úleva se dostaví po pár hodinách.
Nepodceňujte ani další zdravotní rizika
Hrozí hlavně v egyptském vnitrozemí. Nekoupejte se v Nilu ani jiných egyptských vodních tocích (třebaže to místní dělají), abyste se nenakazili právem obávanou schistosomiázou (známou i jako bilharzióza), přenášenou parazitem. Rovněž byste neměli chodit naboso po čerstvě zalitém trávníku.
Pokud jedete do Egypta s cestovní kanceláří, zvláštní očkování není nutné. Ošetření pokožky opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem, používání slunečních brýlí a pokrývek hlavy by pak mělo být naprostou samozřejmostí.