Klíšťata jsou přenašeči závažného onemocnění známého jako lymská borelióza. Dejte si proto pozor, aby tato nemoc neznepříjemnila život vám či vašim blízkým. Dbejte proto na základy prevence!
Klíšťata se živí sáním krve na savcích, ptácích a plazech. Při zakousnutí vypouštějí do krevního oběhu svého hostitele látky, které snižují imunitu.
To má za následek poměrně snadný průnik infekce do těla. A to nejen borelií, které přežívají ve střevě nenasátého klíštěte.
Ty se uvolňují v průběhu sání a přecházejí do jeho slinných žláz a poté i do těla hostitele. K přenosu je tedy potřeba určitý čas. Obecně platí, že čím déle je klíště přisáté, tím větší je riziko infekce.
Jak rozpoznat boreliózu
Příznaky nemoci jsou velice proměnlivé: zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, svalů, kloubů, charakteristická je kruhovitá vyrážka, únava a vyskytnout se mohou i deprese.
Podchycená v raném stadiu se léčí podáváním antibiotik a velmi důležitý je klidový režim. Nedojde-li k včasnému záchytu či je léčba nedostatečná, může dojít k propuknutí mnohem závažnějších symptomů.
Nejčastěji bývá poškozené srdce, ale také klouby a neméně často centrální nervová soustava. Inkubační doba se pohybuje od 2 do 32 dní, nebo i několika měsíců.
Pro úspěšnou léčbu je nejdůležitější včasná a přesná diagnóza nemoci. Vyšetření klíštěte umožní velmi rychle určit riziko nákazy a přijmout preventivní opatření k zabránění rozvoje onemocnění.
I pro zvířata je nebezpečná
Lymská borelióza představuje vážné riziko i pro zvířata. Bývá však podceňována. Není-li léčena, přechází, stejně jako u člověka, do dalších fází se všemi zdravotními komplikacemi a často končí předčasným úmrtím zvířete.
K přenosu infekce je nutné, aby klíště bylo na kůži přisáté minimálně 6 až 48 hodin. U postižených zvířat se objeví náhlé kulhání, bolestivost a otok jednoho nebo několika kloubů.
Mezi další příznaky patří zvýšená teplota, až horečka, apatie a nechutenství. Víte, že klíště může sát i v zimě, protože se probouzí již při teplotě nad 5 stupňů?
Dbejte na vhodnou prevenci!
Chránit sebe i zvířata proti klíšťatům je velmi důležité hlavně na jaře a na podzim. Zvířata můžete také nechat očkovat proti lymské borelióze.
Nejlepší dobou pro očkování je zimní období. Proti klíšťové encefalitidě vakcinace pro zvířata bohužel v prodeji není. V jarních měsících je vhodné také používat antiparazitární přípravky.
Určitě bychom měli brát prevenci vážně, zejména teď na jaře, když všechno ožívá! Klíšťata jsou opravdu nenápadná, ale zákeřná.
Je šokující, jak jsou klíšťata pořád aktuální hrozbou! Proto kupuji i speciální obojky pro naši čivavu a sama se vždy chráním repelenty.
Skvělý článek, prevence je klíčem ke všemu. Mám doma roztomilého pejska, takže se snažím být obezřetná i kvůli němu. Doporučuji otálet s očkováním.
No jo, klíšťata, ty potvory mi lezou na nervy! Už jsem párkrát měla boreliozu a nebylo to nic moc. Očkování asi zkusím letos.