Spousta míst v okolí přehrad u nás láká k podzimním výletům. Vybrali jsme vám ta nejkrásnější místa napříč celou Českou republikou. A je opravdu co poznávat, a to nejenom pěšky, ale třeba také na kole.
Dlouhé stráně – Loučná nad Desnou
Jedním z hlavních cestovatelských cílů v Olomouckém kraji jsou Dlouhé stráně, konkrétně pak místní přečerpávací vodní elektrárna. Ta je největší svého druhu ve střední Evropě a třetí největší na světě.
Na Dlouhé stráně je možné přijet na výlet jako jednotlivec či v rámci hromadé výpravy.
Na vrchol Medvědí hory, odkud je to k nádrži asi čtyři kilometry a odkud uvidíte i vrchol Pradědu, vás vyveze šestisedačková lanovka. Prozkoumat můžete i samotné útroby elektrárny, ovšem je nutné si předem zarezervovat exkurzi.
Běžně trvá dvě hodiny a začíná u rekreačního a sportovního areálu Kouty, kde nastoupíte do autobusu a ten vás převeze k nádrži. Srdcem elektrárny je obří podzemní sál.
Nové Mlýny – Břeclav/Brno-venkov
Smíšené lesy kolem novomlýnských nádrží právě na podzim nabízí úchvatné barevné scenérie. Díky množství cest kolem vodní plochy je možné si prohlédnout krásná zákoutí, a to pěšky i na kole. Terén je rovinatý a vhodný i pro méně zdatné turisty.
Většinu cest pokrývá asfaltový povrch, a jsou tak velmi pohodlné. Kromě historického mandlového sadu v Hustopečích, na který si nejspíš vyhradí čas nadšenci zahradničení, je tu i rozhledna s nádherným výhledem na kraj pod Pálavou. V okolí je také lákadlem zřícenina hradu Děvičky.
Lipno – Lipno nad Vltavou
Nejenom že se v létě na Lipně skvěle vykoupete, ale spoustu zábavy si tu užijete i na podzim.
Atraktivní je Stezka korunami stromů Lipno, což je 675 metrů dlouhá dřevěná stezka na vrchu Kramolín s několika adrenalinovými a didaktickými prvky, přičemž dominantou je 40 metrů vysoká rozhledna, ze které se vám za hezkého počasí naskytne výhled až na štíty Alp.
Pokud se na ni vypravíte s vnoučaty, tak mohou cestou dolů využít 52 metrů dlouhý a naprosto bezpečný tobogán. Kolem Lipna si také můžete užít stovky kilometrů příjemných a nenáročných cyklostezek s bezvadným povrchem.
Slezská Harta – Nízký Jeseník (Bruntál)
Vodní nádrž Slezská Harta je vůbec tou nejmladší v Česku. Poblíž ní se nachází 780 m vysoký kopec Velký Roudný, který je největším a nejzachovalejším starovulkánem u nás. Součástí vodního díla pak je i malá vodní elektrárna.
Přehradu brázdí replika historické lodi Santa Maria, ale i elektroloď Harta, která má vyhrazný prostor nejenom pro kočárky, ale také pro kola. A co víc, je uzpůsobena i pro osoby na vozíku.
Celkově pojme 45 osob a posádku. V okolí se nachází také Rešovské vodopády (říčka Huntava zde v kaňonovitém údolí vytváří četné kaskády), hrad Sovinec či přímo v Bruntále zámek.
Les Království – Okres Trutnov
Díky poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada patrně tou vůbec nejkrásnější u nás. A možná také proto byla v roce 1964 prohlášená národní technickou památkou.
Autem se sem dostanete buď ze směru od Dvora Králové, Bílé Třemešné, nebo od obce Vítězná. Objekt je celoročně přístupný zdarma, ovšem pouze zvenku. Jednou za rok, většinou na jaře, se tu ale koná Den otevřených dveří.
V blízkém okolí se nachází také krásná zoologická zahrada ve Dvoře Králové s věhlasným safari, které si můžete projet i vlastním vozem. Nebo vás spíš láká hrad Pecka či Stezka korunami stromů Krkonoše, ze které je fascinující výhled?
Slapská přehrada – Slapy
Na Slapy se určitě vydejte i na podzim, zdejší listnaté lesy jsou čarokrásné. Slapy leží jen asi 30 kilometrů od Prahy a užijete si tu třeba naučnou stezku Svatojánské proudy.
Ta je schůdná i pro méně zdatné – má 8 km a tyčí se nad vodní hladinou Vltavy mezi hrázemi vodních nádrží Slapy a Štěchovice.
Na stezce je 12 informačních zastávek, které upozorňují na přírodní zajímavosti, hlavním zaměřením je botanika, ekologie, zoologie či informace o paroplavbě a přehradách.
Cestu můžete začít například ze strany od Štěchovic, auto můžete zaparkovat na koncovém bodu a zpět se vrátit autobusem č. 390.