V novém miniseriálu vám přinášíme rady, jak posilovat imunitu. Tentokrát se zaměříme na superpotraviny.
Určitě jste o nich už slyšely. Nejde ale jen o módu posledních let. Superpotraviny tu byly vždy a také se hojně využívaly. Mají vysoký obsah vitaminů, minerálů, antioxidantů, vlákniny a mastných kyselin. Zkrátka všechno, co potřebujeme, abychom byly zdravé jako rybičky.
Jak je zařadit do jídelníčku?
Superpotraviny se rozdělují do několika podkategorií. Můžete vybírat z ovoce (borůvky, maliny, ostružiny, jahody), zeleniny (listová zelenina, brokolice, červená řepa), ořechů (mandle, vlašské, kešu) a semen (dýňová, lněná, konopná, sezamová).
Dále také z kořenů (kurkuma, zázvor, maca), hub (reishi, shiitake, hlíva) a zelených superpotravin (mladý ječmen, matcha, chlorella, spirulina). Pro silnou imunitu je důležité zakomponovat je do každého chodu.
Nemusíte si z nich nutně dělat jenom saláty a smoothie, bez obav je přidávejte do těsta, dezertů a omáček. Některé z nich seženete i ve formě prášků. Tepelně je upravujte jen zcela výjimečně, a když už, tak jen do 42 °C.
Dbejte na rozmanitost
Speciální kategorií jsou fermentované potraviny. Ty navracejí do pohody naše střeva, která jsou pro zdravou imunitu základem. Nepatří mezi ně jenom kvašené zelí, doma si můžete dělat nápoj kombucha, ráno vás zase nakopne sklenka kefíru.
Myslete však na to, že v případě superpotravin je důležitá hlavně rozmanitost, to znamená, že se nesmíte zaměřit jen na určitý okruh.
Wow, superpotraviny. Už dlouho je snažím zařadit do jídelníčku. Docela mě zaujalo, že je možný je dát i do těsta či omáček. Není to jen o salátech. Zkoušela jsem už matcha, dobrý tip.
Nad článkem o imunitě a superpotravinách sem fakt zvědavá. Sama s tim bojuju celkem často, hlavně v zimě. Jdu si pro nějaký ty borůvky a maliny, třeba to pomůže.