V novém miniseriálu vám přinášíme tipy na posílení imunity v průběhu celého roku. Dnes se zaměříme na zázračné kysané zelí.
V souvislosti s posilováním přirozené imunity organismu se často hovoří o důležitosti vitaminů, zejména vitaminu C, a také o takzvaných superpotravinách.
Pod tímto pojmem se skrývají výživově bohaté potraviny, které jsou považovány za zvláště prospěšné pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu.
K dostání je jich spousta, některé voní dálkami, a proto mohou být dražší. Proč ale hned sahat po exotickém ovoci, když si můžete dát kysané zelí?
Spousta prospěšných látek
Kysané zelí má u nás bohatou historii a je to doslova jídlo pro každého. Dříve bychom soudek s naloženým zelím našli v každé domácnosti.
Dnes víme, že pravidelnou konzumací kysaného zelí můžeme předejít infarktu, depresivním stavům, mrtvici a mnoha jiným civilizačním chorobám.
Je bohaté na prospěšné minerální látky, zejména draslík, ale i vápník, fosfor, železo, zinek a hořčík, jakož i stopové prvky, z nichž nejdůležitější je síra. Rovněž obsahuje tolik prospěšný provitamin A a vitamin C.
Pochutnejte si
Podíl vitamínu C je v kysaném zelí dokonce mnohem vyšší než v čerstvém. Už 200 g kysaného zelí pokryje denní potřebu vitaminu C.
Jako doktorce mi to fakt dává smysl! Kysané zelí má spoustu vitamínů a minerálů, což je fajn pro imunitu. Doporučuju všem.
Zelí zní fakt zajímavě. Nikdy bych nevěřila, že má tolik prospěšných věcí! Budu ho víc zařazovat do jídelníčku, díky za tip.
Kysané zelí má právem místo na našem stole. Nejenže tělu dodá potřebné vitamíny, ale je také součástí naší historie. Určitě to stojí za vyzkoušení.
Hele, kdo by to řek, že kysaný zelí má tolik minerálů! Myslím, že to dělám dobře, když ho pravidelně jím. Dík za tip.
Kysané zelí je fakt bezva, jím ho docela často! Sport a zdravá strava jde ruku v ruce, na imunitu je to top. Měli bychom mu dát šanci častěji.