Ochranu před nemocemi zajišťuje náš imunitní systém, proto je potřeba ho podporovat. Poměrně lacino a jednoduše to jde přes potraviny a nápoje.
Některé jídlo vás „nakopne více než jiné. Zde máte na výběr!
Česnek
Pomáhá předcházet nachlazení i trávicím obtížím. Nekonzumujte ho však vcelku, teprve když ho nakrájíte nebo propasírujete, uvolní se léčivá složka allicin. Ta pomáhá předcházet růstu a množení bakterií, proti plísňovým infekcím a stimuluje trávicí enzymy.
Můžete ho přidat do jídla, hodí se k pečení, do bramboráků, polévek, pomazánek…
Jogurt
Nabízí dobré bakterie, zvané probiotika, které pomáhají udržovat zdraví střevního traktu. Musí to být ale takzvaný „živý“ jogurt, který tyto bakterie obsahuje. Doporučená denní dávka je 300 gramů takového jogurtu denně.
Zelený čaj
Obsahuje L-theanin, který umí až pětkrát zvýšit obranyschopnost těla. Aktivuje lymfocyty v krvi, čímž zvyšuje odolnost proti útokům bakteriálních, virových nebo i parazitárních infekcí.
Citrusové plody
Vitamin C je pro imunitu zásadní. Nejvíc ho najdete v citrusových plodech – citronech, pomerančích, grepech a dalších. Kromě vitaminu C obsahují i velké množství antioxidantů, které chrání tělo před útokem škodlivých volných radikálů.
Houby
Houby obecně obsahují vysoké množství selenu a antioxidantů, které jsou prospěšné v boji proti nachlazení a mají antivirový a antibakteriální účinek. Obsahují i vitamin B, který hraje při udržování imunity zásadní roli.
I když houby zrovna nerostou, pořád můžete v obchodech sehnat třeba žampiony nebo skvělou hlívu ústřičnou. Ta navíc obsahuje důležité beta-glukany, které mimo jiné mají protizánětlivý účinek, podporují hojení ran a tvrdí se, že chrání i před vznikem nádorů.
Slepičí nebo kuřecí polévka
Slepičí nebo kuřecí vývar je osvědčený recept při nachlazení, ale funguje i preventivně.
Při vaření se z masa uvolňují vitaminy, minerály a aminokyselina cystein, která zvlhčuje sliznice, což je skvělé jak pro léčbu nachlazení, tak pro posílení imunitního systému.
Nezapomeňte přidat kořenovou zeleninu, libeček, cibuli, česnek a na talíři polévku posypat čerstvými bylinkami, účinky tak ještě umocníte.
Červené maso
Také někdy zatracované červené maso je dobrým zdrojem bílkovin a minerálů, jako například železo, zinek, chrom či selen, které tělo potřebuje, aby dobře fungovalo. Pomáhá také posílit hojení a zotavení těla po nemoci.
Vejce
Vejce jsou zdrojem nejkvalitnějších bílkovin s osmi esenciálními aminokyselinami, antioxidačních vitaminů A a D a minerálů jako železo, selen či zinek. Vaječné žloutky jsou nejbohatším zdrojem cholinu, což je základní látka pro dobrou funkci mozku.
Vajec se dnes bát nemusíte, klidně si dejte dvě denně. Podpoříte nejen imunitu a činnost mozku, pomohu vám i zlepšit pleť, vlasy a zrak a pomohou v boji proti vysokému tlaku i cholesterolu.